Alteya Organics Bulgarian Rose Massage & Body Oil , 250 ml

Nourishing combination for a pleasant skin feel

CHF 23.50

(CHF 94.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 9 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Thursday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Adds suppleness & elasticity
  • With Damask rose extract

Frequently bought together with Alteya Organics Organic Bulgarian Centifolia Rose Water, 120 ml

Alteya Organics Bulgarian Rose Massage & Body Oil , 250 ml CHF 23.50 (CHF 94.00 / l)
Alteya Organics Organic Bulgarian Centifolia Rose Water, 120 ml CHF 9.00 (CHF 75.00 / l)
Total price: CHF 32.50
Description

The intensely nourishing blend by Alteya Organics provides the skin with valuable moisture and rich plant substances obtained from marigold, macadamia and jojoba. Especially after cleansing, this oil leaves the skin feeling velvety soft and moisturised, ensuring elasticity and resilience. The wonderful scent of Damask rose tantalises the senses, while sandalwood nuances awaken moments of pleasure and joy.

Application:

  • Rub a small amount of oil between the palms of your hands to warm the oil then massage it gently onto the skin using circular movements.
Item no.: XBO-SCT-010130002
Content: 250 ml
EAN: 3800219791983
Brand: Alteya Organics
Product Type: Massage oils
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Gluten-free, Vegan, BPA-free
Fragrances: Rose
Certficates: USDA Organic
Fragrance Characteristics : beguiling
Packaging Type: Pump bottle
Ingredients (INCI)

Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Macadamia Integrifolia Seed Oil[1], Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Calendula Officinalis Flower Extract[1], Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil[1], Tocopherol (Vitamin E), Pelargonium Roseum (Geranium) Flower Oil[1], Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil[1], Cymbopogon Martinii Oil[1], Citrus Limon Oil[1], Citrus Bergamia Fruit Oil[1], Rosa Damascena Flower Oil[1], Pogostemon Cablin Oil[1], Santalum Spicatum (Sandalwood) Oil[1], Cistus Ladaniferus Oil[1], Limonene[2], Citronellal[2], Geraniol[2], Linalool[2], Eugenol[2], Citral[2], Amylcinnamyl Alcohol[2], Farnesol[2]

  1. from controlled organic cultivation
  2. From Natural Essential Oils
Legal information
Manufacturer: Alteya Organics LLC., 1 Rose Field Street, Yagoda, 6167, Stara Zagora, Bulgaria, salesbg@alteya.com, www.alteyaorganics.eu

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alteya Organics Bulgarian Rose Massage & Body Oil

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
3 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

3 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder