ANARKHIA MAGIC PRO Colour-Enhancing Heat Protectant, 150 ml

Multifunctional leave-in fluid

CHF 24.00

(CHF 160.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

In stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all hair types
  • With organic linseed extract
  • Supports a more even colour tone
  • Unisex Unisex
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Dr. KONOPKA'S MEN Energizing Anti-Hair Loss Shampoo, 280 ml

ANARKHIA MAGIC PRO Colour-Enhancing Heat Protectant, 150 ml CHF 24.00 (CHF 160.00 / l)
Dr. KONOPKA'S MEN Energizing Anti-Hair Loss Shampoo, 280 ml CHF 6.30 (CHF 22.50 / l)
Total price: CHF 30.30
Description

This heat protection fluid is suitable for all hair types, including colour-treated or bleached hair. It protects the hair from blow-drying and heat styling. Formulated with organic linseed extract and other selected ingredients, it helps to maintain an even colour tone and improves hair manageability.

Application:

  • Apply to damp hair before blow-drying or heat styling.
  • Do not rinse.
Item no.: WW-SICA15
Content: 150 ml
EAN: 8058951131207
Brand: ANARKHIA
Colours: All hair colours
Consistency / Dosage Form: Fluid
Product Type: Hair Care
Hair Type: For All Hair Types
Content by Ethos : Unisex, Vegan
Ingredients (INCI)

Aqua, Crambe Abyssinica Seed Oil Phytosterol Esters, Clitoria Ternatea Flower Extract, Behenamidopropyl Dimethylamine, C13‐15 Alkane, Cetearylalcohol, Lactic Acid, Parfum, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Lactobacillus Ferment Lysate, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Pisum Sativum (Pea) Starch, Benzylbenzoat, D-Limonen, Linum Usitatissimum Seed Extract[1], Citral, Linalool, Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil, Citric Acid, Coumarin, Sodium Hydroxyde

  1. from organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Bio Distribuzione snc, Contrada Vagone 338/B, 70043, Monopoli (Bari), Italy, www.anarkhiabio.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for ANARKHIA MAGIC PRO Colour-Enhancing Heat Protectant

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.