Antos Anti-Dandruff Shampoo, 200 ml

Gently cleanses & clarifies

CHF 5.23 CHF 5.80 -10%

(CHF 26.15 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 6 only CHF 4.77 / pc-18%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Mild on the skin
  • Balancing properties

Frequently bought together with Antos Anti-Dandruff Lotion, 150 ml

Antos Anti-Dandruff Shampoo, 200 ml CHF 5.23 (CHF 26.15 / l)
Antos Anti-Dandruff Lotion, 150 ml CHF 6.98 (CHF 46.53 / l)
Total price: CHF 12.21
Description

The shampoo only contains surfactants of plant origin to gently cleanse and clarify the hair and scalp. It helps to remove dandruff and prevent the formation thereof.

Application:

  • Apply a sufficient portion to wet hair, massage and rinse.

Active ingredients:

  • Nettle extract & propolis
  • Bergamot oil
Item no.: ATS-S1
Content: 200 ml
Brand: Antos
Product Type: Shampoos
Hair Type: Dandruff-prone Hair
Ingredients (INCI)

Aqua, Zinc Coco-Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Propolis Extract, Urtica Dioica (Nettle) Extract, Sodium Levulinate, Potassium Sorbate, Lactic Acid, Citrus Bergamia Peel Oil, Citral, Limonene, Linalool, Citral

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Emmedue Cosmetics srl, Via Mameli 5, 15033, Casale Monferrato (AL), Italy, emmeduecosmetics@pec.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Antos Anti-Dandruff Shampoo

13 customer reviews in all languages

4,1 out of 5 stars
5 stars
11 (39%)
4 stars
11 (39%)
3 stars
4 (14%)
2 stars
2 (7%)
1 Stars
0 (0%)

28 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 13 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder