Avril Argan Oil, 100 ml

Morocco's beauty oil for skin & hair!

CHF 17.46 CHF 19.40 -10%

(CHF 174.60 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For dry skin & hair
  • Antioxidant effect
  • Intensively nourishing & regenerating properties
  • Vegan

Frequently bought together with Avril Jojoba Oil, 100 ml

Avril Argan Oil, 100 ml CHF 17.46 (CHF 174.60 / l)
Avril Jojoba Oil, 100 ml CHF 10.47 (CHF 104.70 / l)
Total price: CHF 27.93
Description

Argan oil is considered Morocco's beauty secret. It is a cold-pressed, particularly nourishing oil that promotes skin regeneration and restructures it. In addition, it counteracts skin aging.

  • for face, body & hair
  • cold-pressed
  • cruelty-free
  • ECOCERT-certified
  • vegan

Application:

  • Face: Instead of night care, massage a few drops of argan oil into the skin of the face and neck.
  • Hair: In the evening, massage the argan oil into the lengths of the hair and leave on overnight. Remember to protect your pillow. Shampoo twice in the morning for extra soft hair.
Item no.: AVR-727
Content: 100 ml
EAN: 3662217007271
Brand: Avril
Type of plant : Argan
Consistency / Dosage Form: Oil
Product Type: Body Oils
Skin Type: Demanding Skin, Dry Skin
Hair Type: Dry hair
Content by Ethos : Unisex, Vegan
Certficates: ECOCERT - Cosmos Organic
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Pump bottle
Ingredients (INCI)

Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: MICROCOSME SAS, 25 avenue Jean Perrin, 59910, Bondues, France, www.avril-beaute.fr

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Avril Argan Oil

11 customer reviews in all languages

4,0 out of 5 stars
5 stars
16 (59%)
4 stars
5 (18%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
3 (11%)
1 Stars
3 (11%)

27 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 11 reviews available in other languages.