benecos 2-in-1 Summer-Edition Organic Mango & Organic Vanilla Shower Gel, 500 ml

Gentle cleanser with the scent of summery India

CHF 5.22 CHF 5.80 -10%

(CHF 10.44 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin & hair types
  • Pleasant lather
  • With mild cleansing substances

Frequently bought together with benecos 2-in-1 Summer-Edition Organic Coconut & Organic Lime Shower Gel, 500 ml

benecos 2-in-1 Summer-Edition Organic Mango & Organic Vanilla Shower Gel, 500 ml CHF 5.22 (CHF 10.44 / l)
benecos 2-in-1 Summer-Edition Organic Coconut & Organic Lime Shower Gel, 500 ml CHF 5.22 (CHF 10.44 / l)
Total price: CHF 10.44
Description

Namaste from the bathroom! The wonderful scent of mango and vanilla makes you want to travel to India and walk through streets full of diversity, colour and culture. The 2-in-1 Summer-Edition Organic Mango & Organic Vanilla Shower Gel takes you on this journey in the shower, and while it gently cleanses the skin and hair, you can indulge in your thoughts.

Item no.: BEN-99309
Content: 500 ml
EAN: 4260198099309
Brand: benecos
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: 2in1 Shampoo & Shower, Body Cleansing
Skin Type: For all Skin Types
Hair Type: For All Hair Types
Content by Ethos : Vegan
Fragrances: Exotic
Certficates: BDIH - Cosmos Organic
PAO: 6 months
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Bottle, Travel Size
Ingredients (INCI)

Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Sodium Coco­ Sulfate, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Pyrus Malus (Apple) Juice[1], Glycerin[3], Sodium Chloride, Mangifera Indica Fruit Extract[1], Vanilla Planifolia (Vanille) Fruit Extract[1], Inulin, Coco Glucoside, Glyceryl Oleate, Glycerin, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Citric Acid, Sodium Citrate, Parfum[2], Citrus Aurantium Peel Oil[2], Limonene[2]

  1. from controlled organic cultivation
  2. natural perfume composition
  3. made from organic raw materials
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: cosmondial GmbH & Co. KG, Industriestraße 23 b, 63834, Sulzbach am Main, Germany, www.cosmondial.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for benecos 2-in-1 Summer-Edition Organic Mango & Organic Vanilla Shower Gel

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder