benecos benecosBIO 2-in-1 Shower Gel "Geduscht, nicht gerührt", 50 ml

Gentle & nourishing cleanser for the hair & body

CHF 1.45

(CHF 29.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock from October 05

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 08 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin & hair types
  • Mild formula
  • Fruity & sweet scent

Frequently bought together with benecos benecosBIO Shower Gel "Lost unterm lemon tree", 50 ml

benecos benecosBIO 2-in-1 Shower Gel "Geduscht, nicht gerührt", 50 ml CHF 1.45 (CHF 29.00 / l)
benecos benecosBIO Shower Gel "Lost unterm lemon tree", 50 ml CHF 1.45 (CHF 29.00 / l)
Total price: CHF 2.90
Description

The sweet and fruity scented shower gel serves as a 2-in-1 hair and body cleanser. It contains protective and nourishing organic olive oil, organic apple juice and mild botanical surfactants. It has a pleasant feel on the skin and the fragrance composition is reminiscent of a beach holiday.

  • dermatologically tested

Application:

  • Apply to wet hair and/or skin.
  • Lather to cleanse then rinse thoroughly with water.

PAO: 6 months

Item no.: BEN-96865
Content: 50 ml
EAN: 4260198096865
Brand: benecos
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: 2in1 Shampoo & Shower, Body Cleansing
Skin Type: For all Skin Types
Hair Type: For All Hair Types
Content by Ethos : Unisex, Vegan
Fragrances: Fruity, Sweet
Certficates: BDIH - Cosmos Organic
Ingredients (INCI)

Aqua, Pyrus Malus (Apple) Juice[1], Sodium Coco­ Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside, Glycerin[2], Benzyl Alcohol, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Sodium Chloride, Parfum[3], Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Coco Glucoside, Glyceryl Oleate, Citricacid, Dehydroacetic Acid, Inulin, Tocopherol (Vitamin E), Vegetable Glycerides, Citrate, Linalool[3], Limonene[3], Geraniol[3]

  1. from controlled organic cultivation
  2. made from organic raw materials
  3. natural fragrance composition
About benecosBIO
Legal information
Manufacturer: cosmondial GmbH & Co. KG, Industriestraße 23 b, 63834, Sulzbach am Main, Germany, www.cosmondial.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for benecosBIO 2-in-1 Shower Gel "Geduscht, nicht gerührt"

4,8 out of 5 stars
5 stars
4 (80%)
4 stars
1 (20%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

5 reviews