Bioearth ELEMENTA HYDRA NMF + Sugar 8%, 15 ml

Concentrated moisturising booster

CHF 9.50

(CHF 633.33 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 15 ml

In stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Highly moisturising
  • Contains hyaluronic acid
  • AIAB AIAB
  • Nickel tested Nickel tested
  • Unisex Unisex
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Bioearth ELEMENTA PURIFY Zinc + Niacinamide 11%, 30 ml

Bioearth ELEMENTA HYDRA NMF + Sugar 8%, 15 ml CHF 9.50 (CHF 633.33 / l)
Bioearth ELEMENTA PURIFY Zinc + Niacinamide 11%, 30 ml CHF 14.45 (CHF 481.67 / l)
Total price: CHF 23.95
Description

This booster has a concentrated composition made of 5% NMF (Natural Moisturising Factor) in combination with 3% natural sugar infused into an active aloe vera juice base. The serum is highly moisturising and hydrates the deeper layers of the skin.

Application:

  • Apply 2 - 3 drops to the face as a standalone product or apply directly to fine lines and wrinkles.
  • Booster: mix 2 drops with a day or night cream.
Item no.: BER-BEL5
Content: 15 ml
EAN: 8029182011187
Brand: Bioearth
Product Type: Serums
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Nickel tested, Unisex, Unscented , Vegan
Certficates: AIAB
PAO: 12 months
Ingredients (INCI)

Aqua, Erythritol, Cellulose Gum, Saccharide Isomerate, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Urea, Glucose, Sodium Pca, Sorbit, Fructose, Glycine, Hydrolized Wheat Protein, Sodium Glutamate, Citricacid, Glycolic Acid, Glycolic Acid, Lactic Acid, Lysine, Malic Acid, Potassium Hydroxide, Sodium Hydroxyde, Tartaric Acid, Sodium Hyaluronate, Phenylethanol, Caprylyl Glycol

  1. from organic cultivation
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal information
Manufacturer: BIOEARTH a brand of Naturalia Tantum S.p.A., C.so Italia 22, 20122, Milano (MI), Italy, bioearth.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Bioearth ELEMENTA HYDRA NMF + Sugar 8%

7 customer reviews in all languages

4,6 out of 5 stars
5 stars
10 (83%)
4 stars
1 (8%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
1 (8%)

12 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 7 reviews available in other languages.