Biofficina Toscana Active Conditioner Concentrate, 200 ml

Nourishing treatment with active ingredients from olive oil & runner beans

CHF 12.04 CHF 13.40 -10%

(CHF 60.20 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For dry, brittle & damaged hair
  • With olive oil & plant proteins
  • Nourishing, strengthening & protective
  • Concentrated formula for soft, silky hair

Frequently bought together with Biofficina Toscana Conditioning Hair Repair Mask, 200 ml

Biofficina Toscana Active Conditioner Concentrate, 200 ml CHF 12.04 (CHF 60.20 / l)
Biofficina Toscana Conditioning Hair Repair Mask, 200 ml CHF 10.38 (CHF 51.90 / l)
Total price: CHF 22.42
Description

This wonderful concentrated conditioner from Biofficina Toscana combines extra virgin olive oil with plant proteins from green beans. The product cares for severely damaged hair, restoring volume, nourishment and softness.

Directions for use: after shampooing, apply the product to the lengths, leave on for a few minutes and rinse thoroughly.

Item no.: BTO-0113
Content: 200 ml
EAN: 8003140490139
Brand: Biofficina Toscana
Consistency / Dosage Form: Liquid, Lotion
Product Type: Hair Care
Hair Type: Damaged hair, Dry hair
Content by Ethos : Nickel tested, Unisex, Vegan
Fragrances: Herbaceous / Aromatic, Citrus / Citrusy
Certficates: AIAB, Leaping Bunny
Packaging Type: Tube
Ingredients (INCI)

Aqua, Behenamidopropyl Dimethylamine, Cetyl Alcohol, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Sorbit, Phaseolus Vulgaris Extract, Malva Sylvestris Extract[1], Hypericum Perforatum Flower/Leaf/Stem Extract[1], Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract[1], Urtica Dioica (Nettle) Extract[1], Citrus Medica Limonum Peel Oil[1], Salvia Sclarea (Clary) Oil, Glycerin, Xanthan Gum, Limonene, Linalool, Sodium Dehydroacetate, Sodium Benzoate, Lactic Acid, Benzyl Alcohol

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Biofficina s.r.l, Viale Giuseppe Giusti 273, 55100, Lucca, Italy, www.biofficinatoscana.com/en

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

42 English reviews written for Biofficina Toscana Active Conditioner Concentrate

2530 customer reviews in all languages

4,6 out of 5 stars
5 stars
2659 (70%)
4 stars
706 (18%)
3 stars
259 (6%)
2 stars
74 (1%)
1 Stars
54 (1%)

3752 reviews
42 customer reviews in English
2530 customer reviews in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder