Biofficina Toscana Hyaluronic Acid 2% + Peptides 2.5%, 30 ml

Moisturising & plumping facial serum

CHF 20.50

(CHF 683.33 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 18.89 / pc-8%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For dull, tired & reddened skin
  • Improves elasticity
  • Refreshing gel texture

Frequently bought together with Biofficina Toscana Antioxidant Facial Emulsion, 50 ml

Biofficina Toscana Hyaluronic Acid 2% + Peptides 2.5%, 30 ml CHF 20.50 (CHF 683.33 / l)
Biofficina Toscana Antioxidant Facial Emulsion, 50 ml CHF 20.50 (CHF 410.00 / l)
Total price: CHF 41.00
Description

This moisturising and plumping serum consists of the purest hyaluronic acid of different molecular weights and anti-ageing peptides. These penetrate deep into the skin, protect it, stimulate collagen synthesis and thus sustainably improve its elasticity. Organic mallow from Tuscany rounds off the formulation and provides intensive moisture. The serum has a pleasantly refreshing gel texture and provides a visibly firm complexion without weighing it down.

Application:

  • Massage gently into the face, neck and décolleté.
Item no.: BTO-0252
Content: 30 ml
EAN: 8003140491778
Brand: Biofficina Toscana
Product Type: Serums
Skin Type: For all Skin Types, Damaged Skin, Mature Skin
Content by Ethos : Nickel tested, Unisex, Vegan
Certficates: AIAB, Leaping Bunny
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Hyaluronate, Saccharide Isomerate, Glycerin, Palmitoyl Tripeptide-5, Malva Sylvestris Leaf Extract[1], Betaine, Benzyl Alcohol, Sodium Levulinate, Proline, Sodium Anisate, Serin, Inositol, Citricacid, Sodium Citrate, Sodium Benzoate

  1. from controlled organic cultivation
About the Serums
Legal information
Manufacturer: Biofficina s.r.l, Viale Giuseppe Giusti 273, 55100, Lucca, Italy, www.biofficinatoscana.com/en

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Questions & Answers about Biofficina Toscana Hyaluronic Acid 2% + Peptides 2.5%

Receive answers from other customers who purchased this product. Please forward any other order-related questions to our Customer Service Team.

  • Is the bottle made of plastic or glass? Thanks!

    1 Answer, last answered on 15 April 2022

Customer Reviews

1 English review written for Biofficina Toscana Hyaluronic Acid 2% + Peptides 2.5%

5 customer reviews in all languages

4,3 out of 5 stars
5 stars
7 (58%)
4 stars
3 (25%)
3 stars
1 (8%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
1 (8%)

12 reviews
1 customer review in English
5 customer reviews in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder