Biofficina Toscana Purifying Deodorant Cream, 50 ml

Gentle deodorant for a pleasant feeling of freshness

CHF 12.90

(CHF 258.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 8 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 11.99 / pc-7%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types, including delicate skin
  • With mint, triethyl citrate & zinc oxide
  • Deodorising, purifying & emollient
  • Free from aluminium salts, potassium alum & alcohol

Frequently bought together with Biofficina Toscana Active Conditioner Concentrate, 200 ml

Biofficina Toscana Purifying Deodorant Cream, 50 ml CHF 12.90 (CHF 258.00 / l)
Biofficina Toscana Active Conditioner Concentrate, 200 ml CHF 13.40 (CHF 67.00 / l)
Total price: CHF 26.30
Description

Biofficina Toscana Purifying Cream Deodorant is an aluminium salt-, potassium alum- and alcohol-free cream deodorant suitable for all skin types and particularly recommended for delicate skin. The formula contains triethyl citrate and apple and mint extracts from organic Tuscan cultivation and helps combat the formation of unpleasant odours while leaving a pleasant feeling of freshness.



The formula is enriched with zinc oxide with astringent and soothing properties and rosemary, horsetail, sage and thyme extracts with purifying and refreshing properties. Organic olive oil completes the formula with its emollient and protective action. The creamy texture is easily absorbed and is also suitable for use after hair removal. The fragrance features fresh apple and mint notes.



Key features




  • For all skin types, including delicate skin

  • With apple and mint from organic Tuscan cultivation

  • With triethyl citrate and zinc oxide

  • With plant extracts with purifying and refreshing properties

  • With organic olive oil with emollient and protective properties

  • Helps combat the formation of unpleasant odours

  • Free from aluminium salts, potassium alum and alcohol

  • Easily absorbed creamy texture



Directions for use



Apply a small amount of product to clean, dry skin and massage until absorbed.

Item no.: BTO-0215
Content: 50 ml
EAN: 8003140491389
Brand: Biofficina Toscana
Consistency / Dosage Form: Cream
Product Type: Deodorants
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Alcohol-free , Free from aluminium salts, Nickel tested, Vegan
Fragrances: Fresh, Mint
Certficates: AIAB, Leaping Bunny
PAO: 12 months
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Ingredients (INCI)

Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Ethylhexyl Palmitate, Triethylcitrate, Glyceryl Stearate Se, Cetearyl Glucoside, Cetearylalcohol, Cetyl Alcohol, Myristyl Myristate, Zinc Oxide, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Malus Domestica Fruit Extract[1], Mentha Arvensis Extract[1], Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[1], Equisetum Arvense Leaf Extract[1], Salvia Officinalis (Sage) Leaf Extract[1], Thymus Vulgaris (Thyme) Flower/Leaf Extract[1], Sodium Cetearyl Sulfate, Benzyl Alcohol, Parfum, Ethylhexylglycerin, Phenylethanol, Glycerin, Xanthan Gum, Sodium Benzoate, Sodium Dehydroacetate, Dehydroacetic Acid

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Biofficina s.r.l, Viale Giuseppe Giusti 273, 55100, Lucca, Italy, www.biofficinatoscana.com/en

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Biofficina Toscana Purifying Deodorant Cream

17 customer reviews in all languages

4,1 out of 5 stars
5 stars
15 (51%)
4 stars
9 (31%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
3 (10%)
1 Stars
2 (6%)

29 reviews
1 customer review in English
17 customer reviews in all languages