Biofficina Toscana Rich Sea Buckthorn Scrub, 70 ml

Nourishing formula with pleasant fruity notes

CHF 9.60

(CHF 137.14 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 70 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 8.92 / pc-7%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For dry skin & very rough areas
  • With sea buckthorn, shea butter & plant oils
  • Exfoliating, nourishing, emollient & antioxidant
  • Rich water-free formula, ideal for elbows, knees & feet

Frequently bought together with Biofficina Toscana Rich Sea Buckthorn Cream, 150 ml

Biofficina Toscana Rich Sea Buckthorn Scrub, 70 ml CHF 9.60 (CHF 137.14 / l)
Biofficina Toscana Rich Sea Buckthorn Cream, 150 ml CHF 20.50 (CHF 136.67 / l)
Total price: CHF 30.10
Description

Biofficina Toscana Rich Sea Buckthorn Scrub is an exfoliating and nourishing treatment with a rich texture, particularly suitable for dry areas of the body. The water-free formula combines salts in two different grain sizes with organic Tuscan sea buckthorn oil with antioxidant, emollient and protective properties.

The formula is enriched with shea butter, beeswax and organic olive, sesame and grapeseed oils, which nourish and soften the skin during exfoliation. The salts help remove dead skin cells and smooth the skin's surface, while the high concentration of oils and butter makes the treatment particularly suitable for elbows, knees and feet. After rinsing, the skin feels soft, nourished and smooth. The fragrance features sweet fruity notes.

Key features

  • For dry skin and particularly rough areas
  • With organic Tuscan sea buckthorn oil
  • With salts in two different grain sizes
  • With shea butter and organic olive, sesame and grapeseed oils
  • Exfoliating, nourishing, emollient and antioxidant action
  • Helps remove dead skin cells and smooth the skin
  • Ideal for elbows, knees and feet
  • Rich, water-free formula

Directions for use

Apply to damp skin and massage gently, paying particular attention to especially dry areas such as elbows, knees and feet. Rinse thoroughly.

Item no.: BTO-0181
Content: 70 ml
EAN: 8003140491860
Brand: Biofficina Toscana
Types of Facial Peels : Mechanical Peels
Product Type: Body Scrubs
Skin Type: Demanding Skin, Mature Skin, Dry Skin
Content by Ethos : Nickel tested, Vegan
Fragrances: Fruity
Certficates: AIAB, Leaping Bunny
Ingredients (INCI)

Sodium Chloride, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil[1], Caprylic/Capric Triglyceride, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Cera Alba (White Beeswax) Extract, Hydrogenated Castor Oil, Maris Sal, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Vitis Vinifera Seed Oil[1], Hippophae Rhamnoides (Sea Buckthorn) Fruit Oil[1], Parfum, Silicia, Ascorbyl Palmitate (Vitamin C), Lecithin, Tocopherol (Vitamin E), Citricacid, Linalool, Limonene, Geraniol

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Biofficina s.r.l, Viale Giuseppe Giusti 273, 55100, Lucca, Italy, www.biofficinatoscana.com/en

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Biofficina Toscana Rich Sea Buckthorn Scrub

14 customer reviews in all languages

3,9 out of 5 stars
5 stars
11 (57%)
4 stars
3 (15%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
2 (10%)
1 Stars
3 (15%)

19 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 14 reviews available in other languages.