Biopark Cosmetics Vanilicious Shea Butter, 75 ml

Pampers the mind, body & soul

CHF 6.70

(CHF 89.33 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for dry skin
  • Warming vanilla scent
  • Highly moisturising

Frequently bought together with TEA Natura St. John's Wort Oil, 100 ml

Biopark Cosmetics Vanilicious Shea Butter, 75 ml CHF 6.70 (CHF 89.33 / l)
TEA Natura St. John's Wort Oil, 100 ml CHF 7.75 (CHF 77.50 / l)
Total price: CHF 14.45
Description

This wonderfully scented shea butter provides dry skin and dry scalp types with intensive moisture. Warming vanilla fragrance notes pamper the senses and ensure moments of relaxation.

Application:

  • Apply a small amount to the skin.
  • Best used directly after cleansing.
  • Massage into the skin until fully absorbed.
Item no.: BPC-BIOP134
Content: 75 ml
EAN: 3830066651628
Brand: Biopark Cosmetics
Consistency / Dosage Form: Butter
Product Type: Body Care
Skin Type: Dry Skin
Fragrances: Vanilla
Certficates: Institute Kon-Cert Organic Cosmetics
Ingredients (INCI)

Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Parfum[2], Limonene[2], Geraniol[2]

  1. from controlled organic cultivation
  2. From Natural Essential Oils
Legal information
Manufacturer: Zin d.o.o., Gabrje pri Ilovi Gori 15, 1290, Grosuplje, Slovenia, www.biopark.si

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Biopark Cosmetics Vanilicious Shea Butter

3 customer reviews in all languages

2,8 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
3 (30%)
3 stars
3 (30%)
2 stars
3 (30%)
1 Stars
1 (10%)

10 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 3 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder