Bjobj Liquorice & Blackcurrant Face Cream, 50 ml

Balancing care for daily use

CHF 16.40

(CHF 328.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock from November 04

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 09 November

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for combination skin
  • Clarifies & mattifies
  • Regulates sebum production

Frequently bought together with La Saponaria Attivi Puri Hyaluronic Acid in various molecular weights, 30 ml

Bjobj Liquorice & Blackcurrant Face Cream, 50 ml CHF 16.40 (CHF 328.00 / l)
La Saponaria Attivi Puri Hyaluronic Acid in various molecular weights, 30 ml CHF 9.60 (CHF 320.00 / l)
Total price: CHF 26.00
Description

The face cream is specially formulated for combination skin types. It contains liquorice and blackcurrant that unfold their balancing effects. Cucumber essences clarify and mattify the skin.

  • dermatologically tested

Application:

  • Apply a small amount of cream to clean skin - face, neck and decollete.
  • Distribute and massage until absorbed.
  • Reapply several times during the day if needed.

Note:

  • Store in a cool, dry place.
  • For external use only.

PAO: 12 months

Item no.: BJO-ECO-BB723
Content: 50 ml
EAN: 8032649457985
Brand: Bjobj
Application : 24-Hour Moisturisers
Consistency / Dosage Form: Cream
Product Type: Face Creams
Skin Type: Combination Skin
Content by Ethos : Nickel tested, Unisex
Certficates: BIOS NaturCosmetics
Ingredients (INCI)

Aqua, Ethylhexyl Stearate, Glyceryl Stearate Se, Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetearylalcohol, Glyceryl Stearate Se, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Glycyrrhiza Glabra (Licorice) Root Extract[1], Cucumis Sativus (Gurke) Fruit Extract[1], Ribes Nigrum (Black Currant) Leaf Extract[1], Chondrus Crispus (Carrageenan) Extract, Ceratonia Siliqua (Locust Bean) Gum, Dicaprylyl Ether, Hydrogenated Castor Oil, C10-18 Triglycerides, Cellulose Gum, Sucrose, Lactic Acid, Tocopherylacetat, Parfum, Ethylhexylglycerin, Benzyl Salicylate, Linalool, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Benzyl Alcohol

  1. from organic cultivation
Legal information
Manufacturer: San.Eco.Vit. srl, Viale delle Industrie 5, 20881, Bernareggio (MB), Italy, www.sanecovit.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Bjobj Liquorice & Blackcurrant Face Cream

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder