botania Lemon Oil Premium, 10 ml

Fresh, lemony & delicate scent

CHF 6.54 CHF 7.25 -10%

(CHF 654.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 10 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For diffusers, fragrances lamps & more
  • Ideal for sauna sessions
  • Carefully extracted

Frequently bought together with botania Orange Oil Premium, 10 ml

botania Lemon Oil Premium, 10 ml CHF 6.54 (CHF 654.00 / l)
botania Orange Oil Premium, 10 ml CHF 5.67 (CHF 567.00 / l)
Total price: CHF 12.21
Description

The fresh lemon oil is carefully extracted from the untreated lemon peels using steam distillation. Its refreshing and delicate scent is reminiscent of lemon groves located in the south.

Application:

  • Fragrance lamp: 2 - 5 drops with a small amount of water.
  • Fragrance stone: Sprinkle 2 - 5 drops on an aroma stone.
  • Diffuser: Place 2 - 5 drops into a diffuser according to manufacturer instructions.
  • Sauna: Add 5 - 10 drops into the sauna bucket.
Item no.: BOT-2019009
Content: 10 ml
EAN: 9120109520177
Brand: botania
Type of plant : Lemons
Product Type: Essential Oils, Room Fragrances
Fragrances: Citrus / Citrusy
Ingredients

aeth. citri

Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS02
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS08
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS09

Signal word: Danger

Precautionary statements:

  • P210 - Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.
  • P241 - Use explosion-proof electrical/ventilating/lighting equipment.
  • P303+P361+P353 - IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water [or shower].
  • P301+P310 - If swallowed: Contact the nearest poison control centre or doctor immediately.
  • P405 - Store locked up.
  • P501 - Dispose of contents/container according to local/national regulations.

Hazard statements:

  • H226 - Flammable liquid and vapour
  • H304 - May be fatal if swallowed and enters airways
  • H315 - Causes skin irritation
  • H317 - May cause an allergic skin reaction
  • H410 - Very toxic to aquatic life with long lasting effects
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: botania GmbH, Markt 54/2, 5360, St. Wolfgang im Salzkammergut, Austria, hello@botania.at, www.botania.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for botania Lemon Oil Premium

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder