CMD Naturkosmetik Sunny Sports Shampoo & Shower Gel, 200 ml

Cleanses and revitalises the entire body.

CHF 7.70

(CHF 38.50 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Thursday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • With delicate grapefruit oil
  • Refreshing scent
  • Ideal after physical activities

Frequently bought together with Biofficina Toscana Active Conditioner Concentrate, 200 ml

CMD Naturkosmetik Sunny Sports Shampoo & Shower Gel, 200 ml CHF 7.70 (CHF 38.50 / l)
Biofficina Toscana Active Conditioner Concentrate, 200 ml CHF 13.40 (CHF 67.00 / l)
Total price: CHF 21.10
Description

The shampoo / shower gel thoroughly cleanses and revitalises the body. It is especially pleasant after physical activities. Contains grapefruit oil, provitamin B5, and a refreshing blend of essential oils.

Item no.: CMD-40310
Content: 200 ml
EAN: 4028719403109
Brand: CMD Naturkosmetik
Consistency / Dosage Form: Liquid, Gel
Product Type: 2in1 Shampoo & Shower, Body Cleansing
Skin Type: For all Skin Types
Hair Type: For All Hair Types
Content by Ethos : Refill , Vegan
Fragrances: Citrus / Citrusy
Certficates: UK Vegan Society, ICADA, NCS - Natural Cosmetics Standard
Packaging Type: Bottle, Bulk size, Bulk container
Ingredients (INCI)

Aqua, Lauryl Glucoside, Sodium Coco­ Sulfate, Glycerin, Pca Glyceryl Oleate, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamat, Coco Glucoside, Sodium Levulinate, Sodium Anisate, Glyceryl Oleate, Citricacid, Phytic Acid, Sodium Chloride, Tocopherol (Vitamin E), Parfum, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Limonene[1], Citral[1]

  1. From Natural Essential Oils

Contains: Limonene, Citral, Linalool

Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal information
Manufacturer: CMD Naturkosmetik, Carl-Michael Diedrich e. K., Wachtelpforte 36, 38644, Goslar, Germany, info@cmd-natur.de, www.cmd-natur.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for CMD Naturkosmetik Sunny Sports Shampoo & Shower Gel

26 customer reviews in all languages

4,3 out of 5 stars
5 stars
24 (48%)
4 stars
18 (36%)
3 stars
6 (12%)
2 stars
1 (2%)
1 Stars
1 (2%)

50 reviews
1 customer review in English
26 customer reviews in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder