Couleur Caramel Cleansing Milk, 200 ml

Removes make-up and everyday dirt

CHF 18.90 CHF 21.00 -10%

(CHF 94.50 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For normal to dry skin
  • Particularly mild on the skin
  • Hydrates & nourishes

Frequently bought together with Weleda Blue Enzian & Edelweiss Anti-Wrinkle Serum, 30 ml

Couleur Caramel Cleansing Milk, 200 ml CHF 18.90 (CHF 94.50 / l)
Weleda Blue Enzian & Edelweiss Anti-Wrinkle Serum, 30 ml CHF 24.39 (CHF 813.00 / l)
Total price: CHF 43.29
Description

The Couleur Caramel Cleansing Milk washes away make-up and everyday dirt. Formulated with nourishing and softening organic sesame oil and moisturising shea butter that is rich in vitamins A, E and F.

Application:

  • Apply a small amount of cleanser to the face and neck.
  • Use a cotton pad to remove make-up and dirt.
  • Rinse the face with water.
  • When in contact with the eyes, rinse immediately with plenty of water.
Item no.: NAT-610001
Content: 200 ml
EAN: 3662189600012
Brand: Couleur Caramel
Product Type: Facial Cleansers
Skin Type: Normal Skin, Dry Skin
Content by Ethos : Alcohol-free , Sulphate-free , Unisex, Vegan
Certficates: ECOCERT - Cosmos Organic
Facial cleanser (texture): Cleansing Milk
Ingredients (INCI)

Aqua, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Glycerin[2], Polyglyceryl-6 Distearate, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil[1], Centaurea Cyanus Flower Water[1], Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Xanthan Gum, Tocopherol (Vitamin E), Parfum, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Sodium Hydroxyde, Lactic Acid

  1. from organic cultivation
  2. made from organic raw materials
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: THALGO COSMETIC GmbH, Griesbachstraße 10, 76185, Karlsruhe, France, info@thalgo.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Couleur Caramel Cleansing Milk