endro cosmétiques Firming Body Cream, 400 ml

Fragrant body cream with firming properties

CHF 23.00

(CHF 57.50 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 400 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Thursday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For mature skin
  • Revitalising & smoothing
  • Provides suppleness

Frequently bought together with Urtekram Fragrance Free Body Wash, 500 ml

endro cosmétiques Firming Body Cream, 400 ml CHF 23.00 (CHF 57.50 / l)
Urtekram Fragrance Free Body Wash, 500 ml CHF 11.65 (CHF 23.30 / l)
Total price: CHF 34.65
Description

This body cream gives the skin new elasticity and suppleness on all parts of the body, including the neck and décolleté. Day after day, the skin appears smoother, firmer and visibly revitalised.

Item no.: XDK-END-41009809
Content: 400 ml
EAN: 3760341009809
Brand: endro cosmétiques
Consistency / Dosage Form: Lotion
Product Type: Body Care
Skin Type: Mature Skin
Fragrances: Floral, Coconut
Certficates: ECOCERT - Cosmos Organic, Cosmébio - COSMOS ORGANIC
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Pump bottle
Ingredients (INCI)

Aqua, Helianthus Annus (Sunflower) Oil, Glyceryl Stearate, Glycerin, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Pentylene Glycol, Stearic Acid, Parfum, Xanthan Gum, Caprylyl Glycol, Sodium Stearoyl Lactylate, Tocopherol (Vitamin E), Glycogen, Lactic Acid, Sodium Hydroxyde, Pseudostellaria Heterophylla Root Extract

Legal information
Manufacturer: Endro Cosmétiques, 4 rue Ampère, 22300, Lannion, France, contact@endro-cosmetiques.com, www.endro-cosmetiques.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for endro cosmétiques Firming Body Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder