English Tea Shop Organic Gift Set - Botanicals for Gin, 12 tea bags (24 g)

A collection of aromatic botanicals for gin

CHF 11.65

(CHF 485.42 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 12 tea bags

In stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for preparing gin
  • Unusual flavours
  • 3 varieties

Frequently bought together with English Tea Shop Organic "Wellness Collection" in an Elegant Tin, 36 tea bags (54 g)

English Tea Shop Organic Gift Set - Botanicals for Gin, 12 tea bags (24 g) CHF 11.65 (CHF 485.42 / kg)
English Tea Shop Organic "Wellness Collection" in an Elegant Tin, 36 tea bags (54 g) CHF 18.40 (CHF 340.74 / kg)
Total price: CHF 30.05
Description

Take your gin to whole new levels with the Botanicals for Gin gift set. It contains freshly harvested spices and fruits from sustainable organic cultivation. Preparation is quick and easy thanks to the pre-portioned pyramid packs.

The following teas are included:

  • 4 x Orange, Cinnamon & Ginger
  • 4 x Apple, Rosehip & Cranberry
  • 4 x Green Tea, Apple & Jasmine

The ideal gift for gin lovers or for your next party!

Item no.: XPI-ETS-64855
Content: 24 g
EAN: 680275064855
Brand: English Tea Shop
Consistency / Dosage Form: Tea Bags
Content by Ethos : Vegan
Certficates: Fair Trade
Content (tea): Teabags
Ingredients

38 % Cinnamon[1], 29 % Ginger[1], 15 % Orange peel[1], 15 % Lemon peel[1], 3 % Cloves[1]

  1. from controlled organic cultivation

39 % Apples[1], 34 % Hibiscus[1], 19 % Rosehip[1], 2 % Cranberry[1], 2 % Raspberries[1], 2 % Strawberries[1], 2 % Blackcurrant[1]

  1. from controlled organic cultivation

38 % Hibiscus[1], 28 % Green tea[1], 19 % Apples[1], 12 % Orange peel[1], 2 % Rose petals[1], 1 % Jasmine flowers[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Royal Nature GmbH & Co KG, Langenscheid 2-6, 58553, Halver, Germany, www.royal-nature.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for English Tea Shop Organic Gift Set - Botanicals for Gin

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder