Eterea Cosmesi Naturale Jus of Summer Scented Water, Tiaré (100 ml)

Delicately scented water - ideal for summer

CHF 16.40

(CHF 164.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Fragrance: Tiaré

Only 2 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Moisturises
  • Regenerative properties
  • Nickel tested Nickel tested
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Eterea Cosmesi Naturale Cucumber & Fresh Flower Refreshing Shower Gel, 250 ml

Eterea Cosmesi Naturale Jus of Summer Scented Water, Tiaré (100 ml) CHF 16.40 (CHF 164.00 / l)
Eterea Cosmesi Naturale Cucumber & Fresh Flower Refreshing Shower Gel, 250 ml CHF 12.50 (CHF 50.00 / l)
Total price: CHF 28.90
Description

The unique formula of the fragrance water is rich in plant extracts and aloe vera. It envelops the body with a summery scent that refreshes and moisturises the skin at the same time.

Application:

  • Spray on the body and hair when needed.
  • Can be used several times a day.
Item no.: ETE-SEASUN10
Content: 100 ml
EAN: 8056269410946
Brand: Eterea Cosmesi Naturale
Consistency / Dosage Form: Spray
Product Type: Perfumes
Content by Ethos : Nickel tested, Vegan
Fragrances: Floral, Exotic, Coconut, Vanilla, Citrus / Citrusy
PAO: 6 months
Warning: Avoid contact with eyes and rinse with plenty of water if necessary
Ingredients (INCI)

Aloe Barbadensis Leaf Juice, Parfum, Aqua, Caprylyl/Capryl Glucoside, Saccharide Isomerate, Niacinamide, Sodium Pca, Bifurcaria Bifurcata Extract, Vitis Vinifera Fruit Meristem Cell Culture, Acetyl Tyrosine, Malpighia Glabra (Acerola) Fruit Extract, Ascorbic Acid (Vitamin C), Glycerin, Hyaluronic Acid, Hydrolized Rice Protein, Trehalose, Polyglyceryl-3 Cocoate, Polyglyceryl -10 Laurate, Urea, Citricacid, Benzyl Alcohol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Hydroxyethyl Cellulose, Dehydroacetic Acid, Sodium Citrate

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: ETEREA cosmesi naturale, Via N. Giacumbi, 23, 81055, Santa Maria C.V. (CE), Italy, customer@etereacosmesi.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Eterea Cosmesi Naturale Jus of Summer Scented Water

2 customer reviews in all languages

2,5 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
1 (50%)
2 stars
1 (50%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder