Feele "Summer Dream" Body Spray , 100 ml

Carefree summer enjoyment

CHF 24.00

(CHF 240.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Thursday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For normal skin types
  • Preservative-free
  • Positive effects

Frequently bought together with Weleda Pink Peach Shower Gel, 200 ml

Feele "Summer Dream" Body Spray , 100 ml CHF 24.00 (CHF 240.00 / l)
Weleda Pink Peach Shower Gel, 200 ml CHF 6.75 (CHF 33.75 / l)
Total price: CHF 30.75
Description

The "Summer Dream" Body Spray is ideal for use during the warmer months of the year. Spray on the body or clothes as desired. Does not leave behind any stains.

Directions for use:

  • Spray a few pumps on the area of the body that requires protection or textiles.

Note:

  • Free from preservatives
Item no.: FEE-20203-1
Content: 100 ml
EAN: 9008403030489
Brand: Feele
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: Perfumes
Skin Type: Normal Skin
Content by Ethos : Alcohol-free
Packaging Type: Glass, Spray bottle
Ingredients (INCI)

Aqua, Actinidia Polygama Extract, Cera Alba (White Beeswax) Extract, Cocos Nucifera (Coconut) Extract, Cymbopogon Flexuosus (Lemongras) Herb Oil, Geranium Maculatum Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Eugenia Caryophyllata (Clove) Flower Oil, Citrus Bergamia Peel Oil, Pogostemon Cablin Leaf Oil, Linalool[1], Geraniol[1], Citronellal[1], Citral[1], Limonene[1]

  1. Allergens
Legal information
Manufacturer: Alpine Naturprodukte GmbH, Anichstr. 19/13, 6020, Innsbruck, Germany, www.feele.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Feele "Summer Dream" Body Spray

2 customer reviews in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
3 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

3 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder