FINigrana® Bio & Naturkosmetik Organic Almond Butter Soft, 350 ml

Pampering basic skincare for the whole family

CHF 29.00

(CHF 82.86 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 350 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Wednesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types - especially sensitive skin
  • Intensively nourishing & hydrating
  • With shea, almond & jojoba

Frequently bought together with Dr. Scheller Anti-Wrinkle Argan Intensive Serum , 30 ml

FINigrana® Bio & Naturkosmetik Organic Almond Butter Soft, 350 ml CHF 29.00 (CHF 82.86 / l)
Dr. Scheller Anti-Wrinkle Argan Intensive Serum , 30 ml CHF 15.00 (CHF 500.00 / l)
Total price: CHF 44.00
Description

Almond Butter Soft combines the benefits of 3 valuable plant oils: mild almond oil, protective shea butter and moisturising jojoba oil, creating a pampering basic skincare product for the whole family. It can be used for sensitive baby and children's skin as well as unpleasantly taut skin and skin in need of care during and after pregnancy. The butter provides intensive care, moisturises the skin and makes it supple.

Item no.: SDM-MB350
Content: 350 ml
EAN: 4260007648674
Brand: FINigrana® Bio & Naturkosmetik
Product Type: Face Creams
Skin Type: For all Skin Types, Damaged Skin, Sensitive Skin, Dry Skin
Content by Ethos : Pregnancy-safe , Unisex, Unscented , Vegan
Certficates: BDIH - Cosmos Organic
PAO: 6 months
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
For Whom - Babies & Kids: Baby, Child
Ingredients (INCI)

Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil

Legal information
Manufacturer: Treibholz Bio & Naturwaren GmbH, Glehner Heide 4, 41352 , Korschenbroich, Germany, mail@treibholz.de, www.finigrana.de/impressum

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for FINigrana® Bio & Naturkosmetik Organic Almond Butter Soft

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
2 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.