Florame Apricot Kernel Oil, 50 ml

Cold-pressed oil ideal as a base for massage oils

CHF 10.80

(CHF 216.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 8 items in stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Wednesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for mature & dry skin
  • Nourishing effects
  • Regenerative properties

Frequently bought together with Florame HYDRATION Refreshing Hydration Fluid , 40 ml

Florame Apricot Kernel Oil, 50 ml CHF 10.80 (CHF 216.00 / l)
Florame HYDRATION Refreshing Hydration Fluid , 40 ml CHF 21.50 (CHF 537.50 / l)
Total price: CHF 32.30
Description

Apricot kernel oil possesses nourishing and regenerative properties that benefit sensitive and mature skin types. Its pleasant texture does not leave behind a greasy film and is perfect as a base for massage oils.

Application:

  • Can be used as a standalone product or mixed with essential oils to create a massage oil.
  • Face care: apply the oil to clean skin using gentle massaging motions.
Item no.: XDK-FAM-821624
Content: 50 ml
EAN: 3516170021624
Brand: Florame
Type of plant : Apricots I Apricots
Consistency / Dosage Form: Oil
Product Type: Body Oils
Skin Type: Mature Skin, Sensitive Skin, Dry Skin
Content by Ethos : Unisex, Vegan
Certficates: ECOCERT - Cosmos Organic, Cosmébio - COSMOS ORGANIC
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Glass, Pump bottle
Ingredients (INCI)

Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil[1]

  1. from organic cultivation

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Florame Apricot Kernel Oil

4,0 out of 5 stars
5 stars
1 (50%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
1 (50%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews