greenatural ARTISAN Calendula Soap, 100 g

Provides the skin with moisture as it cleanses

CHF 3.55

(CHF 35.50 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

Only 5 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 3.36 / pc-5%
  • from 3 only CHF 3.18 / pc-10%
  • from 6 only CHF 2.90 / pc-18%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For dry & sensitive skin
  • Mild on the skin & nourishing
  • Handmade soap
  • Unisex Unisex

Frequently bought together with greenatural ARTISAN Shea Butter Soap, 100 g

greenatural ARTISAN Calendula Soap, 100 g CHF 3.55 (CHF 35.50 / kg)
greenatural ARTISAN Shea Butter Soap, 100 g CHF 3.55 (CHF 35.50 / kg)
Total price: CHF 7.10
Description

The mild formula with coconut oil and calendula extracts provide a mild cleanse while botanical glycerin hydrates the skin at the same time.

Item no.: XBO-GP-SL008
Content: 100 g
EAN: 8052400933442
Brand: greenatural
Consistency: Solid
Consistency / Dosage Form: Solid
Product Type: Soaps
Skin Type: Sensitive Skin, Dry Skin
Content by Ethos : Unisex
Ingredients (INCI)

Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Aqua, Sodium Hydroxyde, Parfum, Calendula Officinalis Oil, Potassium Hydroxide, Citric Acid, Sodium Phytate, Calendula Officinalis (Ringelblume) Flower, Amyl Cinnamal, Citronellal, Eugenol

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Greenproject Italia srl, via massari 42, 31023, Resana (TV), Italy, www.greenatural.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for greenatural ARTISAN Calendula Soap

2 customer reviews in all languages

4,8 out of 5 stars
5 stars
4 (80%)
4 stars
1 (20%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

5 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.