greenatural Exfoliating Soap, 100 g

Gentle cleanser

CHF 3.85

(CHF 38.50 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

Only 7 items in stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Monday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 3.63 / pc-6%
  • from 3 only CHF 3.44 / pc-11%
  • from 6 only CHF 3.14 / pc-18%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Smooth complexion & added glow
  • Gentle cleansing action
  • Unisex Unisex

Frequently bought together with greenatural ARTISAN Shea Butter Soap, 100 g

greenatural Exfoliating Soap, 100 g CHF 3.85 (CHF 38.50 / kg)
greenatural ARTISAN Shea Butter Soap, 100 g CHF 3.55 (CHF 35.50 / kg)
Total price: CHF 7.40
Description

The mild formula is based on botanical oils and powder derived from hazelnuts and almond shells that provide a gentle cleansing action and pleasant exfoliating effect. It removes dead skin cells to reveal a smoother and more radiant complexion.

PAO: 12 months

Item no.: XBO-GP-SL013
Content: 100 g
EAN: 8052400931219
Brand: greenatural
Consistency / Dosage Form: Solid
Product Type: Soaps
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Unisex
Ingredients (INCI)

Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Aqua, Sodium Hydroxyde, Potassium Hydroxide, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil[1], Sodium Gluconate, Corylus Avellana Shell Powder, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Shell Powder, Cinnamomum Zeylanicum Bark Powder

  1. from organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Greenproject Italia srl, via massari 42, 31023, Resana (TV), Italy, www.greenatural.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for greenatural Exfoliating Soap

3,8 out of 5 stars
5 stars
1 (25%)
4 stars
1 (25%)
3 stars
2 (50%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

4 reviews
1 customer review in English