greenatural Myrrh & Sandalwood Deodorant, 100 ml

Long-lasting protection the natural way

CHF 7.75

(CHF 77.50 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock from October 14

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 19 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Antibacterial effect
  • Non-sticky
  • Vegan
  • Unisex Unisex

Frequently bought together with greenatural Myrrh & Sandalwood Deodorant, Roll-On (75 ml)

greenatural Myrrh & Sandalwood Deodorant, 100 ml CHF 7.75 (CHF 77.50 / l)
greenatural Myrrh & Sandalwood Deodorant, Roll-On (75 ml) CHF 7.75 (CHF 103.33 / l)
Total price: CHF 15.50
Description

The mineral salts contained in this deodorant prevents the formation of odour-causing bacteria in a natural way, without influencing the skin's own secretion processed. The deodorant is gentle on the skin and cares for it thanks to the inclusion of glycerine. A woody and spicy scent derived from sandalwood and myrrh.

  • suitable for all skin types
  • naturally antibacterial effects
  • long-lasting wear
  • colourant-free
  • propellant-free
  • PAO: 12 months

Note:

  • Shake well before use.
  • The properties of the naturally formulated product may lead to the spray nozzle clogging.
  • Keep out of reach of children.
Item no.: XBO-GP-DEO03
Content: 100 ml
EAN: 8052400930915
Brand: greenatural
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: Deodorants
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Unisex
Packaging Type: Spray bottle
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin, Potassium Alum, Parfum, Caprylyl/Capryl Glucoside, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Eugenol, Limonene, Linalool, Cinnamal

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Greenproject Italia srl, via massari 42, 31023, Resana (TV), Italy, www.greenatural.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for greenatural Myrrh & Sandalwood Deodorant

22 customer reviews in all languages

4,0 out of 5 stars
5 stars
14 (37%)
4 stars
13 (35%)
3 stars
4 (10%)
2 stars
6 (16%)
1 Stars
0 (0%)

37 reviews
1 customer review in English
22 customer reviews in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder