Heliotrop ACTIVE Regenerative Day Cream, 50 ml

Rich day care with algae extract

CHF 25.00

(CHF 500.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 2 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For normal to dry skin
  • Firming & tightening properties
  • Intensively moisturising

Frequently bought together with Heliotrop ACTIVE HYALURON Multi-Perform Night Cream, 50 ml

Heliotrop ACTIVE Regenerative Day Cream, 50 ml CHF 25.00 (CHF 500.00 / l)
Heliotrop ACTIVE HYALURON Multi-Perform Night Cream, 50 ml CHF 35.50 (CHF 710.00 / l)
Total price: CHF 60.50
Description

The ACTIVE Regenerative Day Cream offers normal to dry skin types intensive care and effective protection. Its rich formula with a natural active ingredient complex of algae extract and valuable plant oils provides intensive moisture. At the same time, the skin barrier is strengthened and protected from external environmental influences.

Item no.: LOGO-70073
Content: 50 ml
EAN: 4104490014977
Brand: Heliotrop
Consistency / Dosage Form: Cream
Product Type: Face Creams
Skin Type: Normal Skin, Dry Skin
PAO: 3 months
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Cardboard, Jar
Ingredients (INCI)

Aqua, Ethylhexyl Laurate, Squalane, Isopropyl Myristate, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Glycerin, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Caprylic/Capric/Myristic/Stearic Triglyceride, Ethylhexyl Stearate, Oleyl Oleate, Cera Alba (Beeswax), Glyceryl Oleate, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Hydrogenated Vegetable Oil, Magnesium Sulphate, Hydrogenated Castor Oil, Sodium Pca, Phytosterole, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Triticum Vulgare Germ Oil, Triticum Vulgare (Wheat) Bran Extract, Allantoin, Chlorella Vulgaris Extract, Phenoxyethanol, Sucrose Polystearate, Zinc Stearate, Tocopherol (Vitamin E), Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Linoleic Acid, Citric Acid, Sorbitan Oleate, Tocopherylacetat, Ascorbyl Palmitate, Lecithin, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Parfum, Benzyl Alcohol

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: LOGOCOS Naturkosmetik GmbH & Co. KG, Zur Kräuterwiese 6, 31020, Salzhemmendorf, Germany, post@logocos.de, www.logocos.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Heliotrop ACTIVE Regenerative Day Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder