Heliotrop MULTIACTIVE Day Cream, 50 ml

Revitalising & rich day cream with organic ginkgo extract

CHF 48.50

(CHF 970.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For mature & demanding skin
  • Smoothing properties
  • Pampering & hydrating

Frequently bought together with Heliotrop ACTIVE HYALURON Multi-Perform Night Cream, 50 ml

Heliotrop MULTIACTIVE Day Cream, 50 ml CHF 48.50 (CHF 970.00 / l)
Heliotrop ACTIVE HYALURON Multi-Perform Night Cream, 50 ml CHF 35.50 (CHF 710.00 / l)
Total price: CHF 84.00
Description

The MULTIACTIVE Day Cream offers intensive and rich care for demanding and mature skin. Its gentle texture, with a natural active ingredient complex composed of organic ginkgo and rich macadamia nut oil, pampers the skin and offers smoothing properties.

Item no.: LOGO-70109
Content: 50 ml
EAN: 4104490015097
Brand: Heliotrop
Highlights: ⚡Mega Deals
Consistency / Dosage Form: Cream
Product Type: Face Creams
Skin Type: Demanding Skin, Mature Skin
PAO: 3 months
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Glass, Cardboard, Jar
Ingredients (INCI)

Aqua, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Squalane, Oleyl Oleate, Isopropyl Myristate, Glycerin, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[2], Glyceryl Stearate, Isopropyl Isostearate, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil[2], Potassiumcetyl Phosphate, Tocopherylacetat, Hydrogenated Palm Glycerides, Parfum, Panthenol, Phenoxyethanol, Sodium Cetearyl Sulfate, Rosa Centifolia (Rose) Flower Extract, Glycerin Soja Oil, Phosphatidylcholine, Xanthan Gum, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Tocopherol (Vitamin E), Retinyl Palmitat[1], Ginkgo Biloba Leaf Extract, Lactic Acid, Serin, Sodium Lactate, Sorbit, Urea, Oryza Sativa[2], Glucose, Glycine, Allantoin, Linalool, Limonene, Citronellol, Coumarin, Geraniol, Benzyl Alcohol, Citral

  1. Contains vitamin A. Assess your daily intake before use
  2. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: LOGOCOS Naturkosmetik GmbH & Co. KG, Zur Kräuterwiese 6, 31020, Salzhemmendorf, Germany, post@logocos.de, www.logocos.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Heliotrop MULTIACTIVE Day Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder