HUYGENS Paris Organic Face Cream, 50 ml

Balancing care for renewed radiance

CHF 30.00

(CHF 600.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types - even sensitive skin
  • Mattifying & nourishing
  • Mild exfoliating effect

Frequently bought together with Terra Naturi HYDRO Intensive Serum, 30 ml

HUYGENS Paris Organic Face Cream, 50 ml CHF 30.00 (CHF 600.00 / l)
Terra Naturi HYDRO Intensive Serum, 30 ml CHF 3.65 (CHF 121.67 / l)
Total price: CHF 33.65
Description

Thanks to this natural cream, impurities are minimised and the complexion can glow again. Its light texture with organic rose water nourishes the skin and ensures a matte appearance all day long, while BHAs from wintergreen extracts gently exfoliate.

Application:

  • Apply to freshly cleansed skin in the morning and/or evening.
  • Massage into the skin from bottom to top with gentle massaging movements.

Note:

  • Slight reddening may occur at first.
  • Daily use for one week is recommended to see the first results.
Item no.: NS-17112
Content: 50 ml
EAN: 3700809712148
Brand: HUYGENS Paris
Application : 24-Hour Moisturisers
Consistency / Dosage Form: Cream
Product Type: Face Creams
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Vegan
Certficates: ECOCERT - Cosmos Organic, Cosmébio - COSMOS ORGANIC
PAO: 12 months
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Tube
Ingredients (INCI)

Rosa Damascena Flower Water, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil, Alcohol Denat, Cetearylalcohol, Glycerin, Glyceryl Stearate, Dicaprylyl Carbonate, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Cetearyl Glucoside, Cera Alba (Beeswax), Xanthan Gum, Aqua, Carthamus Tinctorius (Safflower) Seed Oil, Tocopherol (Vitamin E), Benzyl Alcohol, Gaultheria Procumbens (Wintergreen) Leaf Extract, Glycerin Soja Oil, Parfum, Sodium Hydroxyde, Dehydroacetic Acid, Glucose

Legal information
Manufacturer: Huygens Paris, 24, rue du Temple, 75004 , PARIS, France, www.huygens.fr/fr

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for HUYGENS Paris Organic Face Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder