JOIK Organic for BABY Relaxing Lavender Bath & Body Oil, 100 ml

Fragrant oil blend for baths & massages

CHF 12.90 CHF 13.60 -5%

(CHF 129.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Nourishes & soothes
  • Softens the skin
  • Relaxing lavender scent

Frequently bought together with La Saponaria Organic Face & Body Cream, 150 ml

JOIK Organic for BABY Relaxing Lavender Bath & Body Oil, 100 ml CHF 12.90 (CHF 129.00 / l)
La Saponaria Organic Face & Body Cream, 150 ml CHF 12.50 (CHF 83.33 / l)
Total price: CHF 25.40
Description

This oil blend with its relaxing lavender softens and nourishes the skin while it soothes. Use as an unwinding massage oil or as a relaxing bath additive.

Item no.: JOK-4742578002258
Content: 100 ml
EAN: 4742578002258
Brand: JOIK Organic
Product Type: Baby & Kids , Bath additives
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Alcohol-free , Vegan
Fragrances: Lavender
Certficates: ECOCERT - Cosmos Organic
For Whom - Babies & Kids: Baby
Ingredients (INCI)

Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil[1], Tocopherol (Vitamin E), Lavandula Angustifolia Oil, Linalool

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: JOIK OÜ, Kokasauna põik 11, Saku vald, 76406, Harjumaa, Estonia, www.joik.eu

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for JOIK Organic for BABY Relaxing Lavender Bath & Body Oil

4,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
1 (100%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review