Kaurilan Sauna Camelina Salt Soap, Cardboard box (120 g)

Mild soap enriched with selected plant oils & sea salt

CHF 10.90 CHF 12.10 -10%

(CHF 90.83 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Variant: Cardboard box

Only 6 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 6 only CHF 9.93 / pc-18%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for sensitive & dry skin
  • Rich, nourishing properties
  • For the face, body & hands
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with BEN & ANNA Love Soap Lemongrass Shampoo, 60 g

Kaurilan Sauna Camelina Salt Soap, Cardboard box (120 g) CHF 10.90 (CHF 90.83 / kg)
BEN & ANNA Love Soap Lemongrass Shampoo, 60 g CHF 8.98 (CHF 149.67 / kg)
Total price: CHF 19.88
Description

This soap is made using high-quality plant oils paired with sea salt. The combination is beneficial to dry and sensitive skin and can be used on the face, body and hands. The nutrient-rich salt crystals melt when a lather is formed and is responsible for the soap's skin-friendly properties.

Item no.: KSA-1504
Content: 120 g
EAN: 6430072580096
Brand: Kaurilan Sauna
Consistency: Solid
Consistency / Dosage Form: Solid
Product Type: Soaps
Skin Type: For all Skin Types, Sensitive Skin, Dry Skin
Content by Ethos : Unscented , Vegan
Ingredients (INCI)

Sodium Camelina Sativa (Camelina Oil), Sodium Canolate (Canola Oil), Sodium Cocoate, Sodium Castorate, Maris Sal/Sea Salt

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Kaurilan Sauna Oy, Höyläämötie 11 B, 00380, Helsinki, Finland, info@kaurilansauna.fi, kaurilansauna.fi

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Kaurilan Sauna Camelina Salt Soap

4,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
2 (100%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews
1 customer review in English

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder