Kaurilan Sauna Dead Sea Salt, 500 g

Nutrient-rich salt from the Dead Sea

CHF 9.12 CHF 9.60 -5%

(CHF 18.24 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 g

In stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for dry skin
  • Regenerates & hydrates
  • Bath additive
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Bioturm Oil-Whey Bath Eucalyptus, 30 ml

Kaurilan Sauna Dead Sea Salt, 500 g CHF 9.12 (CHF 18.24 / kg)
Bioturm Oil-Whey Bath Eucalyptus, 30 ml CHF 3.15 (CHF 105.00 / l)
Total price: CHF 12.27
Description

Salt from the Dead Sea is rich in valuable minerals. Dry skin in particular benefits from the positive properties of this salt as it soothes, moisturises and possesses regenerative properties. Unwind and pamper the body and the mind with Dead Sea Salt as a bath additive. Ideal for the whole body.

Item no.: KSA-6112
Content: 500 g
EAN: 6430072582915
Brand: Kaurilan Sauna
Product Type: Bath additives
Skin Type: Dry Skin
Content by Ethos : Vegan
Ingredients (INCI)

Maris Sal/Sea Salt

Legal information
Manufacturer: Kaurilan Sauna Oy, Höyläämötie 11 B, 00380, Helsinki, Finland, info@kaurilansauna.fi, kaurilansauna.fi

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Kaurilan Sauna Dead Sea Salt

4,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
3 (100%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

3 reviews

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder