KLAR Bath Soap, Rosemary (150 g)

Soothes the soul

CHF 8.70

(CHF 58.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Fragrance: Rosemary

In stock from October 05

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 08 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For normal skin
  • Various scents to choose from
  • Plastic-free & palm oil-free

Frequently bought together with KLAR Chamomile & Nettle Shampoo Bar, 100 g

KLAR Bath Soap, Rosemary (150 g) CHF 8.70 (CHF 58.00 / kg)
KLAR Chamomile & Nettle Shampoo Bar, 100 g CHF 9.70 (CHF 97.00 / kg)
Total price: CHF 18.40
Description

The KLAR Bath Soaps soothe the soul. They are available in various scents that relax the mind, uplift the mood and help to unwind after a stressful day. Purely natural ingredients cleanse and nourish the skin. The soaps are ideal for use in the bath and in the shower.

Item no.: BEES-7026-10
Content: 150 g
EAN: 4260262353436
Brand: KLAR
Consistency: Solid
Consistency / Dosage Form: Solid
Product Type: Soaps
Skin Type: Normal Skin
Content by Ethos : Vegan
Certficates: BDIH - Cosmos Natural
Ingredients (INCI)

Sodium Olivate, Sodium Cocoate, Sodium Stearate, Aqua, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Glycerin, Sodium Chloride, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Clay, Limonene

Legal information
Manufacturer: Klar Seifen GmbH, Am Ochsenhorn 13, 68723, Plankstadt, Germany, kontakt@klar-seifen.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for KLAR Bath Soap

2 customer reviews in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
4 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

4 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.