La Saponaria No-rinse Intimate Cleansing Spray, 50 ml

Gentle freshness with green tea & prebiotics

CHF 5.70

(CHF 114.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Easy to use
  • pH value: 5.5

Frequently bought together with La Saponaria Burdock & Calendula Intimate Wash, 250 ml

La Saponaria No-rinse Intimate Cleansing Spray, 50 ml CHF 5.70 (CHF 114.00 / l)
La Saponaria Burdock & Calendula Intimate Wash, 250 ml CHF 7.55 (CHF 30.20 / l)
Total price: CHF 13.25
Description

If you spend all day away from home, between the office, shopping and the gym, or if you like travelling, this spray is the perfect product for you. It's a no-rinse intimate cleanser that's super easy to use and helps you stay fresh and clean when you're away from home. It's also much more sustainable than normal wipes, which often can't even be disposed of in the toilet. Formulated with organic ingredients such as aloe vera gel, lavender hydrolate and green tea, it offers revitalising and protective properties.

Application:

  • Spray onto toilet paper to cleanse the intimate area.
  • The formula does not need to be rinsed.
Item no.: LAS-LC011M050
Content: 50 ml
EAN: 8054615476400
Brand: La Saponaria
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: Intimate Hygiene Care
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Vegan
Fragrances: Lavender
Certficates: BDIH - Cosmos Organic
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Spray bottle
Ingredients (INCI)

Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Lavandula Hybrida Flower Water[1], Propandiol, Betaine, 1.2-Hexanediol, Inulin, Camelia Sinensis Leaf Extract[1], Glycerin, Fructose, Cocamidopropyl Betaine, Saccharide Isomerate, Benzyl Alcohol, Coco Glucoside, Sodium Lauroyl Glutamate, Sodium Benzoate, Sodium Dehydroacetate, Sodium Phytate, Sodium Citrate, Sodium Chloride, Citric Acid, Lactic Acid

  1. Ingredients from organic agriculture
Legal information
Manufacturer: La Saponaria Srl Società Benefit, Via dei Trasporti 3-5, 61122, Pesaro (PU), Italy, www.lasaponaria.it

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for La Saponaria No-rinse Intimate Cleansing Spray