MÁDARA Organic Skincare Brightening AHA Peel Mask, 60 ml

Removes dead skin cells & ensures a radiant complexion

CHF 25.50

(CHF 425.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 60 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For mature, demanding & blemished skin
  • Can be used on skin that is prone to age spots
  • Brightens & clarifies
  • Smoothing properties

Frequently bought together with MÁDARA Organic Skincare Ultra Purifying Mud Mask, 60 ml

MÁDARA Organic Skincare Brightening AHA Peel Mask, 60 ml CHF 25.50 (CHF 425.00 / l)
MÁDARA Organic Skincare Ultra Purifying Mud Mask, 60 ml CHF 25.00 (CHF 416.67 / l)
Total price: CHF 50.50
Description

The facial mask contains a host of natural active acids that lend the skin a radiant appearance in a short amount of time. Fruit acids and vitamin C obtained from the quince fruit are combined with hydrating lactic acid and soothing elderflower extract that provides effective exfoliation for radiant, bright and smooth skin.

Effects:

  1. Removes dead cells to uncover a smoother (and radiant) skin surface.
  2. Exfoliates the skin to stimulate cell turnover and regeneration.
  3. Brightens the skin, diminishes the appearance of age spots and lines.
  4. Helps to unclog pores for a deep cleansing action.
  5. Improves the absorption and effect of other cosmetic products.

Application:

  • Especially beneficial for those with dull, tired skin, signs of aging, lines, wrinkles, age-spots, lack of glow, clogged pores, acne.
  • Not suitable for those with fragile, hypersensitive skin.
Item no.: BS-A2101
Content: 60 ml
EAN: 4751009823454
Brand: MÁDARA Organic Skincare
Highlights: ⚡Mega Deals
Types of Facial Peels : Chemical Peels
Product Type: Face Scrubs
Skin Type: Demanding Skin, Mature Skin
Content by Ethos : Gluten-free, Vegan
Certficates: ECOCERT - Cosmos Natural
Ingredients (INCI)

Aqua, Lactic Acid, Glycerin, Lavanda Angustifolia Flower Water[2], Galactoarabinan, Potassium Hydroxide, Microcrystalline Cellulose, Glucomannan, CI 77019[1], Aroma, Cellulose Gum, Pyrus Cydonia (Quince) Fruit Extract[2], Sambucus Nigra (Elderberry) Flower Extract[2], Ethyl Lauroyl Arginate Hcl, Xanthan Gum, Benzyl Alcohol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Magnesium Stearate, Limonene[3]

  1. mineral pigments
  2. Ingredients from organic farming
  3. natural component of essential oils
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: MADARA COSMETICS, AS, ZELTIŅU IELA 131, 2167, MARUPE, Latvia, support@madaracosmetics.com, www.madaracosmetics.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

4 English reviews written for MÁDARA Organic Skincare Brightening AHA Peel Mask

67 customer reviews in all languages

4,0 out of 5 stars
5 stars
81 (43%)
4 stars
53 (28%)
3 stars
30 (16%)
2 stars
11 (5%)
1 Stars
10 (5%)

185 reviews
4 customer reviews in English
67 customer reviews in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder