NeBiolina Gentle Shampoo, 500 ml

Gently cleanses the hair & scalp

CHF 8.35

(CHF 16.70 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

In stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 7.92 / pc-5%
  • from 3 only CHF 7.50 / pc-10%
  • from 6 only CHF 6.83 / pc-18%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all hair types & sensitive scalp types
  • Provides suppleness
  • Particularly mild & nourishing
  • ICEA ICEA
  • Nickel tested Nickel tested
  • Unisex Unisex
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with NeBiolina Conditioner, 200 ml

NeBiolina Gentle Shampoo, 500 ml CHF 8.35 (CHF 16.70 / l)
NeBiolina Conditioner, 200 ml CHF 6.50 (CHF 32.50 / l)
Total price: CHF 14.85
Description

This mild shampoo is perfect for daily use on all hair types. Its formulation is enriched with selected ingredients, including rice protein, panthenol, and organic oat extract, which are known for their exceptional properties. It intensively nourishes the hair while providing a gentle, natural cleansing effect.

Application:

  • Apply a sufficient amount of shampoo to wet hair, lather, then rinse.
  • Repeat the application if necessary.
Item no.: XBO-GP-NEB39
Content: 500 ml
EAN: 8002849494394
Brand: NeBiolina
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: Shampoos
Hair Type: Sensitive Scalp Types , For All Hair Types
Content by Ethos : Nickel tested, Unisex, Vegan
Certficates: ICEA
PAO: 12 months
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Bottle
For Whom - Babies & Kids: Child
Ingredients (INCI)

Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Ammoniumlaurylsulfat, Caprylyl/Capryl Glucoside, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Citric Acid, Sodium Chloride, Coco Glucoside, Behenamidopropyl Dimethylamine, Glyceryl Oleate, Hydrolized Rice Protein, Panthenol, Avena Sativa (Oat) Kernel Extract[1], Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Glycerin, Myristyl Lactate, Lactic Acid, Parfum, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate

  1. from organic cultivation
About the Oats Product Line
Legal information
Manufacturer: GreenHub srl, via L. Muzii 55, 65123, Pescara (PE), Italy, www.nebiolina.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Questions & Answers about NeBiolina Gentle Shampoo

Receive answers from other customers who purchased this product. Please forward any other order-related questions to our Customer Service Team.

  • Is this ph neutral? The shower gel is but this doesn’t say it is?

    1 Answer, last answered on 06 November 2019

  • Is this product ph neutral like the bath and shower gel?

    1 Answer, last answered on 28 October 2019

Customer Reviews

0 English reviews written for NeBiolina Gentle Shampoo

74 customer reviews in all languages

4,2 out of 5 stars
5 stars
62 (59%)
4 stars
16 (15%)
3 stars
14 (13%)
2 stars
8 (7%)
1 Stars
5 (4%)

105 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 74 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder