Or Tea? Organic Lychee White Peony, 50 g tin

With rose blossoms

CHF 12.50

(CHF 250.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 g tin

In stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • With white tea
  • Refreshing taste
  • Peonies & lychee
  • Pretty packaging

Frequently bought together with Or Tea? Organic Dragon Jasmine Green, Tin 75 g

Or Tea? Organic Lychee White Peony, 50 g tin CHF 12.50 (CHF 250.00 / kg)
Or Tea? Organic Dragon Jasmine Green, Tin 75 g CHF 12.50 (CHF 166.67 / kg)
Total price: CHF 25.00
Description

The name White Peony originates from Chinese mythology. It was the name of the most popular and beautiful courtesan in Chinese mythology. The tea is extremely tempting with its irresistible lychee and rose fragrance. The floral white tea has a delicate and refreshing flavour.

Preparation:

  • Add 2 g of Lychee White Peony to 200 ml of hot water (80 ° C) and leave to brew for about 5 - 7 minutes.
Item no.: OTA-4897031514981
Content: 50 g
EAN: 4897031513236
Brand: Or Tea?
Consistency / Dosage Form: Tea Bags , Loose Tea
Product Type: Tea & Accessories
Content by Ethos : Ayurveda , Contains Caffeine
Certficates: USDA Organic, EU Organic Logo
Content (tea): Teabags , Loose Tea
Steeping time : 5 minutes, 6 minutes, 7 minutes
Ingredients

White tea[1], Lychee aroma, Rose petals[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Or Tea Europe BV, Energieplein 18, 2031 TC, Haarlem, Netherlands, info@or-tea.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Organic Lychee White Peony

2 customer reviews in all languages

4,0 out of 5 stars
5 stars
3 (33%)
4 stars
3 (33%)
3 stars
3 (33%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

9 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder