PRIMAVERA Organic Deep Relaxation Aroma Sauna, 100 ml

Experience pampering moments in the sauna

CHF 15.62 CHF 17.35 -10%

(CHF 156.20 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock from October 27

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 30 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • High-quality blend
  • Supports regeneration
  • With a cocooning balsamic fragrance
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with PRIMAVERA Organic Warming Treat Aroma Sauna, 100 ml

PRIMAVERA Organic Deep Relaxation Aroma Sauna, 100 ml CHF 15.62 (CHF 156.20 / l)
PRIMAVERA Organic Warming Treat Aroma Sauna, 100 ml CHF 15.62 (CHF 156.20 / l)
Total price: CHF 31.24
Description

The sweet and herbal scent of honey and lavender envelops the body and the senses. Enjoy moments of relaxation and tranquility.

Application:

  • Add 10 - 25 ml (approx. 2 - 5 capfuls) to 1 litre of water.
  • Place 1 - 2 ladles of the sauna mixture on the hot sauna stones.
  • Swirl a towel in the air to distribute the steam around the space, breathe deeply and enjoy.
Item no.: PRIM-75256
Content: 100 ml
EAN: 4086900752566
Brand: PRIMAVERA
Content by Ethos : Vegan
Fragrances: Honey, Lavender
Ingredients

Alcohol [1], Drinking Water, Benzoe Siam[1], Honey extract[1], Lavender [1], for example

  1. from controlled organic cultivation
Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS02
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07

Signal word: Danger

Precautionary statements:

  • P102 - Keep out of reach of children.
  • P210 - Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.
  • P233 - Keep container tightly closed.
  • P280 - Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.
  • P303+P361+P353 - IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water [or shower].
  • P403+P235 - Store in a well-ventilated place. Keep cool.
  • P501 - Dispose of contents/container according to local/national regulations.

Hazard statements:

  • H225 - Highly flammable liquid and vapour
  • H317 - May cause an allergic skin reaction
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: PRIMAVERA LIFE GMBH, Naturparadies 1, 87466 , Oy-Mittelberg, Germany, info@primaveralife.com, www.primaveralife.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Questions & Answers about PRIMAVERA Organic Deep Relaxation Aroma Sauna

Receive answers from other customers who purchased this product. Please forward any other order-related questions to our Customer Service Team.

  • Is it vegan if it contains honey extract?

    1 Answer, last answered on 21 December 2022

Customer Reviews

English reviews written for PRIMAVERA Organic Deep Relaxation Aroma Sauna