Propolia Organic Clear Skin Herbal Tea, 20 tea bags (32 g)

Herbal tea with a pleasantly fresh & lemony flavour

CHF 6.95

(CHF 217.19 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 20 tea bags

In stock from October 20

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 23 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For adults & children (aged 3 and over)
  • With propolis, burdock & rosemary
  • With basil, mint & lemon

Frequently bought together with Propolia Gentle Shampoo, 200 ml

Propolia Organic Clear Skin Herbal Tea, 20 tea bags (32 g) CHF 6.95 (CHF 217.19 / kg)
Propolia Gentle Shampoo, 200 ml CHF 16.95 (CHF 84.75 / l)
Total price: CHF 23.90
Description

The Organic Clear Skin Herbal Tea offers all the benefits of a unique blend of propolis and herbs. Its combination of burdock, basil, rosemary, mint and lemon gives it a pleasant lemony flavour.

Preparation:

  • Pour 200 ml of water heated to 80°C over 1 teabag.
  • Allow it to infuse for 3 - 5 minutes.
  • Recommended daily intake: 4 cups
Item no.: RAD-INFUPNET
Content: 32 g
EAN: 3760001823097
Brand: Propolia
Consistency / Dosage Form: Tea Bags
Product Type: Tea & Accessories
Content by Ethos : Caffeine-free
Fragrances: Spicy
Certficates: EU Organic Logo
Warning: Store product safely and out of reach of children, Consult your doctor before use if you are pregnant or breastfeeding. , Do not use or take if you have a known allergy to bee products.
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Content (tea): Teabags
Packaging Type: Cardboard
Steeping time : 3 minutes, 4 minutes, 5 minutes
Ingredients

35 % Burdock root[1], 22 % Rosemary leaf[1], 22 % Basil leaves[1], 9 % Propolis Extract[1], 5 % Peppermint leaves[1], Lemon peel[1], 3 % Essential lemon oil[1]

  1. Ingredients from organic agriculture
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: APIMAB LABORATOIRES SAS., Avenue du lac , 34800 , Clermont l’Hérault , France, www.propolia.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Propolia Organic Clear Skin Herbal Tea

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder