Provida Organics Azimuth Organic amar suena Perfume for Men, 50 ml

An elegant scent

CHF 27.00

(CHF 540.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Charming & youthfully fresh
  • Invigorating & aromatic
  • Comes in a special violet glass bottle
  • Vegan
  • Unisex Unisex
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Provida Organics Care & Deo Roll-on forte, 50 ml

Provida Organics Azimuth Organic amar suena Perfume for Men, 50 ml CHF 27.00 (CHF 540.00 / l)
Provida Organics Care & Deo Roll-on forte, 50 ml CHF 15.95 (CHF 319.00 / l)
Total price: CHF 42.95
Description

amar suena is a fresh, youthful and fun-loving scent that is elegant and charming at the same time. It is an elegant understatement that is as natural as a summer breeze. This scent is alluring and individual, exuding a citrus and green tea aroma.

Item no.: PROV-8506
Content: 50 ml
EAN: 4260009212545
Brand: Provida Organics
Product Type: Perfumes
Content by Ethos : Unisex, Vegan
Fragrances: Aromatic, Fresh, Citrus / Citrusy
Packaging Type: Glass, Spray bottle
Ingredients (INCI)

Alcohol[1], Parfum, Aqua, Glycerin[1], Alcohol (Cognac)[1], Elettaria Cardamomum Seed Oil, Santalum Album (Sandalwood) Oil, Limonene[2], Linalool[2], Geraniol[2], Citral[2], Eugenol[2], Benzylbenzoat[2], Farnesol[2]

  1. from controlled organic cultivation
  2. From Natural Essential Oils

vegan 100% natural

Azimuth Fragrance Creations
Legal information
Manufacturer: Provida Organics Kosmetik & Umwelt GmbH, Van-der-Reis-Weg 1, 59590, Geseke, Germany, service@provida.de, ww.provida.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Provida Organics Azimuth Organic amar suena Perfume for Men

2 customer reviews in all languages

3,7 out of 5 stars
5 stars
2 (66%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
1 (33%)

3 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.