Provida Organics Eye Make-up Remover, 50 ml

Especially gentle on the delicate eye area

CHF 9.65

(CHF 193.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock from October 23

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 28 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Pure & natural
  • Mild, yet effective
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Avril Mascara, Noir (9 ml)

Provida Organics Eye Make-up Remover, 50 ml CHF 9.65 (CHF 193.00 / l)
Avril Mascara, Noir (9 ml) CHF 8.75 (CHF 972.22 / l)
Total price: CHF 18.40
Description

This mild, vegan cleansing product by Provida contains eyebright. It removes eye make-up efficiently, gently and effortlessly.

Item no.: PROV-1106
Content: 50 ml
EAN: 4260009210268
Brand: Provida Organics
Product Type: Make-up Removal
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Vegan
Packaging Type: Pipette / Bottle with pipette
Ingredients (INCI)

Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil[1], Euphrasia Officinalis Extract[1], Tocopherol (Vitamin E)

  1. = controlled organic farming vegan
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Provida Organics Kosmetik & Umwelt GmbH, Van-der-Reis-Weg 1, 59590, Geseke, Germany, service@provida.de, ww.provida.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Provida Organics Eye Make-up Remover

4 customer reviews in all languages

2,5 out of 5 stars
5 stars
1 (16%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
2 (33%)
2 stars
1 (16%)
1 Stars
2 (33%)

6 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 4 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder