Provida Organics Myrrh Liquid Mouthwash, 100 ml

Minty dental care for fresh breath

CHF 14.50

(CHF 145.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Thursday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Prevents bad breath
  • Supports the oral mucosa
  • Clarifying properties
  • Unisex Unisex
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with lavera Sensitive Whitening Toothpaste, 75 ml

Provida Organics Myrrh Liquid Mouthwash, 100 ml CHF 14.50 (CHF 145.00 / l)
lavera Sensitive Whitening Toothpaste, 75 ml CHF 4.25 (CHF 56.67 / l)
Total price: CHF 18.75
Description

This vegan concentrate has a particularly refreshing effect and fights bad breath with menthol and various mint varieties. Myrrh has a slightly disinfecting effect and stimulates the natural functions of the oral mucosa. Moreover, it can help alleviate bleeding gums.

Item no.: PROV-2202
Content: 100 ml
EAN: 4260009210596
Brand: Provida Organics
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: Dental Care
Content by Ethos : Fluoride-free , Unisex, Vegan
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Bottle, Glass
Ingredients (INCI)

Alcohol, Aqua, Pimpinella Anisum (Aniseed) Fruit Oil, Melaleuca Alternifolia Leaf Oil[1], Commiphora Myrrha (Myrrh) Oil, Menthol, Mentha Viridis (Spearmint) Leaf Oil, Mentha Piperita Oil[1], Limonene, Linalool, Geraniol

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Provida Organics Kosmetik & Umwelt GmbH, Van-der-Reis-Weg 1, 59590, Geseke, Germany, service@provida.de, ww.provida.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Questions & Answers about Provida Organics Myrrh Liquid Mouthwash

Receive answers from other customers who purchased this product. Please forward any other order-related questions to our Customer Service Team.

  • How to use this poduct?

    1 Answer, last answered on 25 June 2021

Customer Reviews

1 English review written for Provida Organics Myrrh Liquid Mouthwash

10 customer reviews in all languages

4,8 out of 5 stars
5 stars
15 (88%)
4 stars
1 (5%)
3 stars
1 (5%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

17 reviews
1 customer review in English
10 customer reviews in all languages