Provida Organics Organic Neutral Ointment, 50 ml

The herbal version of the traditional care product!

CHF 9.15

(CHF 183.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 8 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Thursday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Hypoallergenic
  • Fragrance free
  • Ideal for stressed skin
  • Unisex Unisex

Frequently bought together with Bioturm Organic Bag Balm No.34, 100 ml

Provida Organics Organic Neutral Ointment, 50 ml CHF 9.15 (CHF 183.00 / l)
Bioturm Organic Bag Balm No.34, 100 ml CHF 13.05 (CHF 130.50 / l)
Total price: CHF 22.20
Description

This organic, fragrance free ointment is hypoallergenic and free from essential oils and vitamin E. It is suitable for very sensitive skin and offers intensive care to extremely dry patches of skin. Ideal for hand and foot care.

Item no.: PROV-1034
Content: 50 ml
EAN: 4260009213818
Brand: Provida Organics
provida Product Lines : special care
Consistency / Dosage Form: Balm
Product Type: Body Care
Skin Type: Demanding Skin, For all Skin Types, Combination Skin, Sensitive Skin, Dry Skin
Content by Ethos : Unisex, Unscented
Fragrances: Neutral
Packaging Type: Cardboard, Tube
Ingredients (INCI)

Vegetable Oil[1], Cera Alba (White Beeswax) Extract[1], Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil[1]

  1. from controlled organic cultivation
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal information
Manufacturer: Provida Organics Kosmetik & Umwelt GmbH, Van-der-Reis-Weg 1, 59590, Geseke, Germany, service@provida.de, ww.provida.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Provida Organics Organic Neutral Ointment

3 customer reviews in all languages

3,8 out of 5 stars
5 stars
5 (35%)
4 stars
5 (35%)
3 stars
2 (14%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
2 (14%)

14 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 3 reviews available in other languages.