SPEICK Hair Soap, 45 g

Excellent & natural care for gorgeous hair

CHF 3.06 CHF 3.40 -10%

(CHF 68.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 45 g

Only 3 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all hair types
  • Contains wheat proteins
  • Rich & delicate foam

Frequently bought together with SPEICK Wellness Shower & Bath Soap, 200 g

SPEICK Hair Soap, 45 g CHF 3.06 (CHF 68.00 / kg)
SPEICK Wellness Shower & Bath Soap, 200 g CHF 3.24 (CHF 16.20 / kg)
Total price: CHF 6.30
Description

Discover gentle care with this hair soap. Mild and rich, it cleanses the hair with a combination of pure plant oils, refined with selected essential oils. The silicone-free formula offers noticeable fullness, supports the natural structure of the hair and ensures strong, supple hair with a silky shine right to the ends. Organic argan oil from Moroccan argan trees and nourishing wheat proteins make combing easier. Made according to SPEICK Naturkosmetik's traditional soap recipe with RSPO-certified palm oil, coconut oil and olive oil.

Application:

  • Lather the soap between your hands, then work the lather through wet hair.
  • Rinse thoroughly and repeat if necessary.
  • Finish by rinsing with vinegar-infused water or a conditioner.
Item no.: SYN-61146
Content: 45 g
EAN: 4009800006164
Brand: SPEICK
Consistency / Dosage Form: Solid
Product Type: Shampoos
Hair Type: For All Hair Types
Content by Ethos : Unisex, Vegan
Certficates: BDIH - Cosmos Organic
PAO: 6 months
Storage Information: Store in a dry place
Ingredients (INCI)

Sodium Palmate, Sodium Cocoate, Aqua, Sodium Coco­ Sulfate, Sodium Olivate, Glycerin, Parfum, Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil, Hydrolized Wheat Protein, Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Sodium Gluconate, Sodium Chloride, Sodium Thiosulfate, CI 75120 (Annatto), Citronellol, Geraniol, Limonene, Linalool

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Speick Naturkosmetik GmbH & Co. KG, Benzstr. 9, 70771, Leinfelden-Echterdingen, Germany, info@speick.de, www.speick.de/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for SPEICK Hair Soap

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review
1 customer review in English

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder