Weleda Amber Divine Shower Cream, 200 ml

Luxurious body care with an oriental fragrance experience

CHF 6.75

(CHF 33.75 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 6.40 / pc-5%
  • from 3 only CHF 6.06 / pc-10%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Vanilla & amber
  • Vegan formula

Frequently bought together with Weleda Rosemary Revitalising Shampoo , 250 ml

Weleda Amber Divine Shower Cream, 200 ml CHF 6.75 (CHF 33.75 / l)
Weleda Rosemary Revitalising Shampoo , 250 ml CHF 6.75 (CHF 27.00 / l)
Total price: CHF 13.50
Description

This nourishing shower cream cleanses the skin exceptionally gently whilst preserving its natural moisture. A masterful fragrance composition of warm vanilla, soft amber notes and earthy, woody vetiver envelops the body in a hint of oriental opulence. The creamy texture transforms your daily shower into a pampering skincare experience for velvety-soft skin and the senses.

Item no.: WEL-102388
Content: 200 ml
EAN: 7611916653261
Brand: Weleda
Consistency / Dosage Form: Gel
Product Type: Body Cleansing
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Unisex, Vegan
Fragrances: Ambergris, Woody, Vanilla
Certficates: NaTrue
Ingredients (INCI)

Aqua, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Alcohol Denat, Coco Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate, Glycerin, Parfum, Sodium Cocoyl Glutamat, Carrageenan, Citric Acid, Xanthan Gum, Coumarin, Lavandula Oil/Extract, Linalool, Linalyl Acetate, Vanillin

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Weleda Amber Divine Shower Cream