Weleda Skin Food Shower Cream, 200 ml

Mild cleanser with Skin Food phyto infusion

CHF 6.75

(CHF 33.75 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Thursday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 6.40 / pc-5%
  • from 3 only CHF 6.06 / pc-10%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Nourishing properties
  • Protects & nourishes

Frequently bought together with Weleda Skin Food Lip Balm, 4,80 g

Weleda Skin Food Shower Cream, 200 ml CHF 6.75 (CHF 33.75 / l)
Weleda Skin Food Lip Balm, 4,80 g CHF 4.30 (CHF 895.83 / kg)
Total price: CHF 11.05
Description

The pleasant texture, the delicate foam and the Skin Food phyto infusion with extracts obtained from chamomile, calendula, rosemary and pansies make this shower cream a pampering experience. It offers nourishing effects and maintains the skin's own protective function. For clean, nourished skin.

Application:

  • Apply to damp skin, massage and enjoy.
  • Rinse with water.
  • The gentle shower gel cleanses with a gentle foaming effect.
Item no.: WEL-102011
Content: 200 ml
EAN: 7611916164880
Brand: Weleda
Consistency / Dosage Form: Cream
Product Type: Body Cleansing
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Sulphate-free , Unisex, Vegan
Certficates: NaTrue
PAO: 12 months
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Tube
Ingredients (INCI)

Aqua, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Alcohol Denat, Coco Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate, Glycerin, Parfum, Sodium Cocoyl Glutamat, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[1], Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract[1], Calendula Officinalis Flower Extract, Carrageenan, Citric Acid, Viola Tricolor (Pansy) Extract, Xanthan Gum, Beta-Caryophyllene, Citrus Aurantium Peel Oil, Lavandula Oil/Extract, Limonene, Linalool, Linalyl Acetate, Pinene

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Weleda Skin Food Shower Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder