Weleda Tropical Crush Fragrance Body & Hair Mist, 95 ml

Summery & tropical fragrance for the skin & hair

CHF 14.50

(CHF 152.63 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 95 ml

In stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Monday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 13.77 / pc-5%
  • from 3 only CHF 13.05 / pc-10%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin & hair types
  • Mango, raspberry & pineapple aromas
  • With aloe vera

Frequently bought together with Weleda Vanilla Cloud Fragrance Body & Hair Mist, 95 ml

Weleda Tropical Crush Fragrance Body & Hair Mist, 95 ml CHF 14.50 (CHF 152.63 / l)
Weleda Vanilla Cloud Fragrance Body & Hair Mist, 95 ml CHF 14.50 (CHF 152.63 / l)
Total price: CHF 29.00
Description

Tropical Crush takes you straight to the beach with the aromas of mango, raspberry and pineapple. Simply spray it on your hair and body, close your eyes and enjoy.

Application:

  • Spray onto the skin and hair as desired.
  • Avoid the face.
Item no.: WEL-102297
Content: 95 ml
EAN: 4001638581158
Brand: Weleda
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: Perfumes
Skin Type: For all Skin Types, Young Skin
Hair Type: For All Hair Types
Content by Ethos : Vegan
Fragrances: Exotic, Tropical
Certficates: NaTrue
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Fragrance Characteristics : summery
Packaging Type: Spray bottle
Ingredients (INCI)

Alcohol Denat, Aqua, Parfum, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Citric Acid, Glycerin, Limonene, Linalool, Linalyl Acetate, Santalol, Santalum Album (Sandalwood) Oil, Vanillin

  1. from organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Weleda Tropical Crush Fragrance Body & Hair Mist

4 customer reviews in all languages

3,2 out of 5 stars
5 stars
2 (33%)
4 stars
1 (16%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
2 (33%)
1 Stars
1 (16%)

6 reviews
1 customer review in English
4 customer reviews in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder