Weleda vlora Velvet Protection Oil, 30 ml

Gentle care for the sensitive intimate area

CHF 14.79 CHF 16.45 -10%

(CHF 493.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Moisturises
  • Microbiome-friendly
  • Intensive care

Frequently bought together with Weleda vlora pH Balancing Wash, 200 ml

Weleda vlora Velvet Protection Oil, 30 ml CHF 14.79 (CHF 493.00 / l)
Weleda vlora pH Balancing Wash, 200 ml CHF 8.68 (CHF 43.40 / l)
Total price: CHF 23.47
Description

The vlora Velvet Protection Oil was developed in collaboration with Dr Sheila de Liz. It enhances your daily life with specialised care for sensitive intimate areas, helping to prevent tightness caused by dryness.

Item no.: WEL-102211
Content: 30 ml
EAN: 4001638581080
Brand: Weleda
Consistency / Dosage Form: Oil
Product Type: Intimate Hygiene Care
Skin Type: For all Skin Types
Certficates: NaTrue
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Cardboard, Pump bottle
Ingredients (INCI)

Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Ricinus Communis Seed Oil[1], Vaccinium Macrocarpon (Cranberry) Seed Oil[1], Rosa Mosqueta Seed Oil[1], Parfum, Punica Granatum (Pomegranate) Seed Oil[1], Tocopherol (Vitamin E), Anethole, Benzaldehyde, Benzyl Salicylate, Coumarin, Geranyl Acetate, Limonene, Menthol, Pelargonium Graveolons (Geranium) Flower Oil, Pinene, Terpineol, Vanillin

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Weleda vlora Velvet Protection Oil

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder