Weleda Sage Deodorant, 200 ml Refill

A fresh herbal fragrance

CHF 19.35

(CHF 96.75 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml Refill

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 09 October

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 18.38 / pc-5%
  • from 3 only CHF 17.41 / pc-10%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Inhibits body odour
  • With real essential oils

Frequently bought together with Weleda Citrus 24h Deodorant Spray Refill , 200 ml Refill Bottle

Weleda Sage Deodorant, 200 ml Refill CHF 19.35 (CHF 96.75 / l)
Weleda Citrus 24h Deodorant Spray Refill , 200 ml Refill Bottle CHF 19.35 (CHF 96.75 / l)
Total price: CHF 38.70
Description

Essential oils, including sage, thyme and rosemary, inhibit body odour with a slightly astringent effect. Lemon juice and an extract of liquorice root enhance the deodorising properties. The activity of the sweat glands is not affected. The sage deodorant is housed in a pump spray bottle without propellant gas: easy to use, refillable and environmentally friendly.

Note: The refill bottle does not include the spray attachment.

Item no.: WEL-101644
Content: 200 ml
EAN: 4001638099219
Brand: Weleda
Product Type: Deodorants
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Free from aluminium salts, Unisex, Vegan
Fragrances: Herbaceous / Aromatic
Certficates: NaTrue
Packaging Type: Bottle, Glass, Cardboard, Spray bottle
Ingredients (INCI)

Alcohol, Aqua, Triethylcitrate, Parfum[1], Salvia Officinalis (Sage) Oil, Limonene[1], Linalool[1], Benzylbenzoat[1], Geraniol[1], Cumarin[1]

  1. from natural essential oils and extracts
Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS02
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07

Signal word: Danger

Precautionary statements:

  • P210 - Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.
  • P233 - Keep container tightly closed.
  • P280 - Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.
  • P305+P351+P338 - IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
  • P403+P235 - Store in a well-ventilated place. Keep cool.

Hazard statements:

  • H225 - Highly flammable liquid and vapour
  • H319 - Causes serious eye irritation
  • H412 - Harmful to aquatic life with long lasting effects
  • EUH 208 - Contains essential oil components. May cause allergic reactions.
Legal information
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

5 English reviews written for Weleda Sage Deodorant

75 customer reviews in all languages

4,1 out of 5 stars
5 stars
62 (48%)
4 stars
32 (25%)
3 stars
21 (16%)
2 stars
9 (7%)
1 Stars
4 (3%)

128 reviews
5 customer reviews in English
75 customer reviews in all languages