BEN & ANNA Natural Deo Cream, Persian Lime (45 g)

Reliable protection against moisture & odours

CHF 10.00

(CHF 222.22 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Fragrance: Persian Lime

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 09 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Non-greasy & non-sticky
  • Free from aluminium compounds

Frequently bought together with BEN & ANNA Natural Deo Cream, Pink Grapefruit (45 g)

BEN & ANNA Natural Deo Cream, Persian Lime (45 g) CHF 10.00 (CHF 222.22 / kg)
BEN & ANNA Natural Deo Cream, Pink Grapefruit (45 g) CHF 10.00 (CHF 222.22 / kg)
Total price: CHF 20.00
Description

This deodorant offers effective protection against unpleasant body odours and moisture. High-quality ingredients care for the skin without making it greasy or sticky. The deodorant cream is very easy to distribute and feels pleasant on the skin. Ideal protection for the body and the environment.

Application:

  • Apply a pea-sized amount with your fingers and gently apply it to the armpits.

Note: If the product liquefies due to very high outside temperatures, it is best to briefly place it in the refrigerator.

Item no.: CR-4260491220875
Content: 45 g
EAN: 4260491220875
Brand: BEN & ANNA
Product Type: Deodorants
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Free from aluminium salts, Gluten-free, Unisex, Vegan
Fragrances: Fruity, Citrus / Citrusy
Certficates: NaTrue, UK Vegan Society
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Ingredients (INCI)

Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Zea Mays Starch, Sodium Bicarbonate, Cocos Nucifera (Coconut) Oil[1], Zinc Oxide, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Limonene[2], Tocopherol (Vitamin E), Parfum[2], Citral[2], Linalool[2]

  1. from organic cultivation
  2. From Natural Essential Oils
About Ben & Anna Deodorants
Legal information
Manufacturer: JM Nature GmbH, Angersbachstraße 20, 34127, Kassel, Germany, shop@ben-anna.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for BEN & ANNA Natural Deo Cream

21 customer reviews in all languages

4,3 out of 5 stars
5 stars
19 (63%)
4 stars
6 (20%)
3 stars
2 (6%)
2 stars
2 (6%)
1 Stars
1 (3%)

30 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 21 reviews available in other languages.