BIO:VÉGANE Legit Beauty Barrier Boost Serum, 15 ml

Supports the skin's natural cycle

CHF 9.65

(CHF 643.33 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 15 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For young skin
  • Activates collagen formation
  • Protects against dryness

Frequently bought together with BIO:VÉGANE Legit Beauty Moisture Boost Toner, 150 ml

BIO:VÉGANE Legit Beauty Barrier Boost Serum, 15 ml CHF 9.65 (CHF 643.33 / l)
BIO:VÉGANE Legit Beauty Moisture Boost Toner, 150 ml CHF 7.70 (CHF 51.33 / l)
Total price: CHF 17.35
Description

Thanks to the powerful combination of phyto-retinol and squalane, this serum offers first-class protection against aggressive environmental influences. At the same time, it stimulates the body's own collagen production and reduces the loss of moisture in the skin. The serum maintains skin balance for a fresh, resilient and revived appearance.

Application:

  • Apply to cleansed skin then follow up with moisturiser.
Item no.: DSN-BV60005
Content: 15 ml
EAN: 4051424600051
Brand: BIO:VÉGANE Legit Beauty
Consistency / Dosage Form: Serum
Product Type: Serums
Skin Type: Young Skin
Content by Ethos : Gluten-free, Lactose-free, Without essential oils, pH neutral, Sulphate-free , Unisex, Unscented , Vegan
Certficates: NaTrue, UK Vegan Society
PAO: 6 months
Packaging Type: Pipette / Bottle with pipette
Ingredients (INCI)

Aqua, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Pentylene Glycol, Squalen, Pyrus Malus Fruit Water, Bakuchiol, Tocopherol (Vitamin E), Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate, Benzyl Alcohol, Xanthan Gum, Citricacid

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Mussler Cosmetic Production GmbH, Robert-Bosch-Straße 7, 82054, Sauerlach, Germany, info@bcg-cosmetics.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BIO:VÉGANE Legit Beauty Barrier Boost Serum

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
4 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

4 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.